O znaczeniu sortowania dawki i jego wpływie na zdrowotność stada krów mlecznych już pisaliśmy. Samą czynność podgarniania można wykonać na wiele sposobów. Istnieją metody ręczne, które sprawdzą się w mniejszych gospodarstwach, a także metody bardziej zaawansowane z wykorzystaniem robotów specjalnie dedykowanych do takiej czynności, co znowu jest kosztowne i z tego względu dostępne wąskiemu gronu większych gospodarstw.

Jednak wykorzystując zamortyzowane części maszyn – jak na przykład oponę ciągnika rolniczego, można samemu skonstruować, za niewielkie pieniądze urządzenie, którym będzie można podgarnąć paszę na stole (zdjęcie).

Urządzenie to jest agregowane z ciągnikiem przez zawieszenie na tylnym TUZ, ma niskie zapotrzebowanie na moc i przede wszystkim zdaje egzamin funkcjonalności. Urządzenie na zdjęciu podgarnia paszę w stadzie ponad 600 krów mlecznych.

Opona zazcepiana do tylnego TUZ to także świetna metoda do podgarniania kroweigo kału. Poniżej prezentacja fotograficzna "super zgarniacza" z farmy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!