Coraz większe uznanie rolników zyskuje system zakiszania pasz w szczelnych rękawach foliowych. Prasy silosujące nowej generacji wtłaczają i ubijają materiał roślinny z wydajnością 120- 130 ton na godzinę. Przy takim tempie pracy rękawy foliowe stają się poważną alternatywą wobec silosów przejazdowych i wieżowych.

Sama technologia magazynowania w rękawach foliowych nie jest żadną nowością. Konserwowanie pasz w ten sposób jest już znane i praktykowane od ponad 40 lat. Jednak technika poszła mocno naprzód i dziś prasy silosujące są już mocno zmodyfikowane i ulepszone, zwłaszcza pod kątem uzyskiwanej wydajności pracy. Wykorzystanie technologii zakiszania pasz w rękawach foliowych może znacznie odciążyć gospodarstwo w trakcie wszelkich innych prac przypadających w tym okresie, związanych właśnie z zebraniem i zabezpieczeniem bazy paszowej dla zwierząt na cały rok. Sieczkarnie i inne maszyny z całego łańcucha produkcyjnego wcale nie muszą czekać na prasę silosującą, zazwyczaj jest wręcz odwrotnie. Tempo pracy prasy silosującej przy zakiszaniu w rękawach foliowych jest wielką zaletą tej technologii. Dziś sieczkarnie, przyczepy samozbierające i przyczepy transportowe osiągnęły już taki poziom wydajności, że newralgicznym punktem okazuje się właśnie czas ubijania masy w silosie lub rękawie. A wiadomo, że o wydajności łańcucha produkcyjnego decyduje zawsze jego najsłabszy punkt.

Jak to działa?

Sama technologia zakiszania w rękawach foliowych nie jest zbyt skomplikowana. Wygląda to w ten sposób, że pociętą zielonkę lub inny rozdrobniony materiał roślinny wtłacza się do rękawa pod dużym ciśnieniem przez prasę silosującą.

Maszyna umożliwia bardzo mocne i równomierne ubicie materiału roślinnego w rękawie, co gwarantuje uzyskanie całkowicie beztlenowych warunków przechowywania paszy. Dzięki temu kiszonki uzyskiwane z rękawów mają zawsze bardzo dobrą jakość, a straty są minimalne.

Jak dokładnie wygląda pakowanie pasz do rękawa foliowego? W celu dostarczenia materiału kiszonkarskiego do prasy silosującej można wykorzystać przyczepy-wywrotki lub przyczepy samozbierające. Zielonka musi być dobrze pocięta, optymalnie na kawałki o długości 4-6 cm.