Jednym z wyznaczników kondycji globalnego rynku mleka i jego przetworów, jest indeks cen FAO. Po dwóch miesiącach zwyżek, znów powróciły spadki jego wartości. 

- Indeks cen przetworów mlecznych FAO w listopadzie osiągnął pułap o niemal 3 proc. niższy w stosunku do jego poziomu z października i wynosił 151,1 punktu, co jest powrotem na trend spadkowy po dwóch miesiącach zwyżek. Powodem spadków jest ograniczony popyt na artykuły mleczarskie w skali światowej, wygląda na to, że główni importerzy zgromadzili już niezbędne zapasy tych artykułów. - Czytamy w najnowszym raporcie Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA. 

Tegoroczne spadki dotyczyły głównie produktów typowo eksportowych: PMP i OMP. Nadzieję na polepszenie sytuacji daje spadek produkcji w Oceanii.  

- Najbardziej dynamicznie spadały ceny mleka w proszku (pełnotłustego i odtłuszczonego) oraz masła, ceny serów natomiast były stabilne. Szacuje się, że w bieżącym sezonie mleczarskim produkcja w Oceanii będzie niższa niż przed rokiem, natomiast w UE osiągnie podobny poziom jak w sezonie 2014/2015. Wartość indeksu cen przetworów mlecznych była w jedenastym miesiącu 2015 roku na poziomie o 15,2 proc. niższym niż w analogicznym okresie 2014 r. -Podaje FAMMU/FAPA 

Prawie 30 proc. spadek cen 

To jak ciężki dla globalnego rynku mleka i jego przetworów, był 2015 rok, można odczytać z jednego zdania zawartego w raporcie FAMMU/FAPA - Przeciętna wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za pierwsze 11 miesięcy 2015 r. osiągnęła poziom 161,31 punktu i była o 29,46 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2014 roku. 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!