Szwedzka firma Agricam opracowała produkt oparty na termicznym obrazowaniu mastitis, dzięki któremu można bezpośrednio wykryć potencjalne objawy zapalenia wymienia w początkowych etapach jego rozwoju.

Według Ellinor Eineren założycielki Agricam średni europejski producent mleka traci każdego roku około 20,000-60,000 € z powodu zapalenia wymienia. Zazwyczaj schorzenie występuje w odpowiedzi na inwazję chorobotwórczych bakterii do kanału strzyka. Może być również spowodowane przez mechaniczne, chemiczne i termiczne uszkodzenia wymienia krowy. Technologia termowizyjna może wykryć wczesne objawy choroby, co pozwala rolnikom na naturalną profilaktykę schorzenia zamiast uciekania się od razu do antybiotyków.

Opracowany przez firmę Agricam system umożliwia prezentację „cieplnej mapy” ciała krów w czasie rzeczywistym. Jest to przydatne do identyfikacji zapaleń wymienia, ponieważ jednym z objawów choroby może być podwyższenie temperatury w wymieniu.

System funkcjonuje, dzięki zastosowaniu nieinwazyjnych kamer termowizyjnych, które są umieszczone przy wejściu do hali udojowej i wychwytują obraz termiczny zwierzęcia w momencie wprowadzenia na obszar.

Aby rejestrowany obraz był dokładny, zwierzę musi znajdować się w odległości 0,5 - 5 metrów od urządzenia. Obrazy zebrane przez kamery są automatycznie analizowane przez program komputerowy, który używa algorytmów do identyfikacji wahań temperatury. W przypadku wykrycia choroby lub jakiekolwiek anomalii, program poinformuje rolnika.

Po wykryciu choroby krowa jest dojona z większą częstotliwością w celu utrzymania minimalnej ilości mleka w wymieniu, co ogranicza rozrost populacji bakterii. Pozwala to uruchomić naturalny system obronny zwierzęcia w celu wyeliminowania bakterii, zanim choroba rozwinie się do postaci klinicznej – podaje portal dairyreporter.com.

Podobał się artykuł? Podziel się!