Pierwszy z nich polega na serwowaniu wszystkim krowom jednakowej dawki, składającej się z komponentów, które krowa zjada w ciągu całego dnia. System ten wymaga jednak stworzenia kilku grup żywieniowych, co w pewnych warunkach jest trudne do zorganizowania.

Dlatego więc coraz większym zainteresowaniem cieszy się wśród hodowców system PMR. Jest to częściowo wymieszana dawka, nie zawierająca jednocześnie wszystkich komponentów paszowych jakie otrzymuje krowa w ciągu dnia. Stanowi to rozsądną alternatywę dla systemu TMR.

Stosując PMR, nie trzeba wydzielać kilku odrębnych grup żywieniowych, gdyż wszystkie krowy otrzymują jedną dawkę, która układana jest na określoną wydajność, np. 25 kg mleka, a produkcja powyżej tej wartości jest premiowana dodatkową ilością paszy treściwej.

Wprowadzana dodatkowo, poza podstawową dawką, pasza treściwa może być zadawana w różny sposób, w zależności od posiadanych warunków i możliwości finansowych. Najprostsza metodą jest zadawanie paszy „z ręki”, czyli podawanie każdej sztuce odmierzonej ilości mieszanki treściwej. takie rozwiązanie możliwe jest jedynie w niewielkich stadach z uwięziowym systemem utrzymania.

W oborach uwięziowych, gdzie utrzymywane jest większe stado i ręczne zadawanie paszy staje się zbyt uciążliwe, istnieje możliwość zainstalowania robota do zadawania paszy treściwej. W przypadku większych stad utrzymywanych w systemie wolnostanowiskowym najczęściej wykorzystywana jest stacjonarna stacja paszowa, w której po sczytaniu numeru krowy z transponderu zadawana jest określona porcja paszy.

Taki system funkcjonuje też w wielu przypadkach z wykorzystaniem robotów udojowych. Podawana w robocie pasz treściwa oprócz premiowania za wydajność ma również za zadanie zachęcenie krów do korzystanie z robota udojowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!