PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

TMR również dla opasów

TMR również dla opasów

Autor: farmer.pl/Tomasz Piotrowski

Dodano: 12-06-2013 14:07

Tagi:

Wozy paszowe stają się coraz bardziej popularne w kręgu hodowców i producentów bydła zarówno mlecznego jak i mięsnego.System żywienia pełnodawkowego TMR sprawdza się również w przypadku opasów. Pomimo pewnych kosztów ponoszonych na zakup i amortyzację sprzętu jakim jest wóz paszowy, a także koszty amortyzacji sprzętu z nim współpracującego, po drugiej stronie obliczeń stoją: krótszy czas obsługi i wyższe pobranie paszy przez zwierzęta, które wpływa na uzyskiwane przez nie lepsze wyniki  produkcyjne, a dzięki temu również na efektywność ekonomiczną produkcji.

- Wóz paszowy w gospodarstwie jest użytkowany zaledwie od miesiąca, a dotychczas wykorzystywałem jedynie wycinak szczękowy przy ładowaczu czołowym ciągnika, zwlekając z zakupem wozu paszowego – mówi Józef Wojewódzki rolnik z Mazowsza.

- Teraz jednak widzę znaczną poprawę w stadzie. Dotyczy ona głównie pobrania paszy, które mocno wzrosło, a jak wszystkim wiadomo: im więcej paszy zwierzęta pobiorą tym lepsze będą wyniki produkcji. W związku z okresowymi ważeniami zwierząt wiem, że przyrosty dobowe wzrosły, tym samym jestem w stanie wyliczyć i stwierdzić, że maszyna jaką jest wóz paszowy w moim gospodarstwie po prostu na siebie zarabia – tłumaczy Wojewódzki.

Opasy są równie wymagające pod względem jakości żywienia co i inne zwierzęta. Chcąc uzyskać bardzo dobre wyniki opasu na stół paszowy muszą trafiać pasze najwyższej jakości, a także o odpowiednim zbilansowaniu białkowo energetycznym. Dodatkowo w przypadku bezuwięziowego systemu ich utrzymania, będzie to miało ogromne znaczenie w kształtowaniu się temperamentu tych zwierząt. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Gregory 2017-01-18 20:31:21
    Konkrety Kuźwa,o ile zwiększyły sie przyrosty a nie takie pieprzenie wymijające
  • wilk 2013-06-14 14:50:48
    cyt "Opasy są równie wymagające pod względem jakości żywienia co i inne zwierzęta" - ale rewelacja!!!! Uwaga!!!! nie dotyczy dzikich zwierząt, bo te jak nasz rząd same się wyżywią..
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!