Montbeliardy utrzymywane są w gospodarstwach położonych na terenach ponad 700 m n.p.m. i tam wypasane na górskich pastwiskach. Z mleka tych krów produkowane są wyśmienite sery, takie jak morbier, mont d’Or, bleu de gex, reblochon, emmental oraz najbardziej popularny comté. Trawa i zioła z wysoko położonych łąk nadają serom niepowtarzalny smak i aromat. Sery te produkowane są od tysiąclecia, z niepasteryzowanego mleka, pod ścisłą kontrolą, a brak kiszonek w dawce pokarmowej krów (w przypadku sera comté) sprawia, że produkty te są wręcz unikalne.

Podczas krótkiego pobytu w tym rejonie mieliśmy możliwość zwiedzania 3 farm, które zajmowały się produkcją mleka, i w których utrzymywane były krowy rasy Montbeliarde. Warto na początku wyjaśnić, że rasa ta posiada szereg cech, które pozwoliły jej na egzystowanie w tak trudnych warunkach klimatycznych. Bydło to jest odporne na surowe warunki pogodowe, świetnie wykorzystuje pasze objętościowe suche, odznacza się dużą odpornością i witalnością. Wypas na pochyłych i stromych zboczach wykształcił u tych zwierząt silne i umięśnione nogi oraz twardy, odporny na ścieranie róg racicowy. W wyniku pracy hodowlanej krowy te produkują przeciętnie w laktacji 7697 kg mleka o 3,91 proc. tłuszczu i 3,28 proc. białka (krowy objęte użytkowością mleczną we Francji), ale w dalszej części przekonają się Państwo, że niektóre stada mogą pochwalić się naprawdę dobrymi wynikami!

GOSPODARSTWO TERRIOR

W pierwszym gospodarstwie Terrior, z długą tradycją hodowli Montbeliarde, mieliśmy okazję zobaczyć, jak funkcjonuje nowoczesna obora z robotami udojowymi. Było to gospodarstwo rodzinne, w którym 5 osób obsługiwało stado liczące ponad 300 sztuk bydła, w tym 125 krów dojnych. Areał gospodarstwa to ponad 400 ha, gdzie naturalne pastwiska (140 ha) wykorzystywane są dzisiaj do produkcji siana, 170 ha do uprawy zbóż, a na pozostałych gruntach uprawia się kukurydzę.