Trouw Nutrition, producent innowacyjnych, specjalistycznych pasz dla zwierząt, preparatów mlekozastępczych, premiksów oraz dostawca rozwiązań żywieniowych dla branży hodowlanej, otworzył 6 kwietnia br. swój nowy ośrodek badawczy „Calf & Beef Research Facility” nieopodal holenderskiego miasta Boxmeer.

Nowoczesna infrastruktura i sprzęt pozwolą nowemu ośrodkowi zaangażować się w zaawansowane badania, które mają na celu wzrost innowacyjności w żywieniu bydła. Naukowcy Trouw Nutrition będą stale współpracować  z dwoma, już prężnie działającymi, ośrodkami badawczymi bydła mlecznego, również należącymi do Trouw: w Boxmeer (Holandia) i Burford (Kanada).

Knut Nesse, Dyrektor Generalny grupy Nutreco, oraz prof. Louise Fresco, Rektor Uniwersytetu Wageningen, dokonali oficjalnego otwarcia ośrodka podczas specjalnej ceremonii, która zgromadziła ponad 300 uczestników, reprezentujących przemysł i środowiska akademickie z całego świata. Zgromadzeni goście wzięli także udział w dwudniowym sympozjum, obejmującym wykłady wiodących światowych specjalistów w dziedzinie żywienia bydła oraz wycieczkę po nowo otwartym ośrodku.

Dyrektor Trouw Nutrition Research & Development, prof. Leo den Hartog komentuje –„Newralgicznym kierunkiem w światowej produkcji, zarówno mleka jak i wołowiny, jest lepsze zrozumienie w jaki sposób zmaksymalizować cały genetyczny potencjał zwierzęcia. Nauka kieruje nas do samego początku jego życia, jako kluczowego okresu, w którym możemy osiągnąć znaczące przyrosty. Nasze rozszerzone możliwości prowadzenia badań pozwolą przyjrzeć się temu zagadnieniu. Szacuje się, że do 2050 roku liczba ludzi na świecie wzrośnie o 30 proc., a zapotrzebowanie na mleko i mięso podwoi się. Sprostanie tym wymaganiom jest wyzwaniem dla przemysłu rolnego. Calf & Beef Research Facility odgrywa zatem ważną rolę w poszukiwaniu nowych rozwiązań żywieniowych, które sprostają rosnącym potrzebom i zaspokoją je w efektywny i zrównoważony sposób. Nowo otwarty ośrodek badawczy, jako kolejny wśród 5 działających już centrów R&D rozmieszczonych na całym świecie, zwiększa potencjał innowacyjny Trouw Nutrition.”

W ośrodku znajdują się cztery główne sekcje: obora wolnostanowiskowa dla młodzieży, dwa sektory dedykowane karmieniu cieląt – jeden podzielony na indywidualne boksy, drugi obejmujący zagrody dla grup zwierząt z automatycznymi dozownikami pokarmu, monitorującymi zachowanie każdego z cielaków. W ośrodku znajduje się także sekcja, w której prowadzone są badania nad metabolizmem – fizjologią i strawnością.

Podobał się artykuł? Podziel się!