Dorota Śmigielska, mówiła podczas VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu, że sytuacja na rynku mleka jest ciężka. Rolników dotyka m.in. niska cena płacona za mleko, susza oraz kary za nadprodukcję: 

- Średnia cena mleka wynosiła w Polsce we wrześniu 1,08 zł/l. a koszty są coraz większe m.in. z powodu tegorocznej suszy, która przełoży się na ilość pasz objętościowych. Pamiętajmy również o tym, że Polska przekroczyła kwoty mleczne, co odbija się na sytuacji ekonomicznej polskich producentów.  

Źle dzieje się również na krajowym rynku przetworów mlecznych.  

-Pod względem spożycia mleka klasujemy się na końcu. Spożycie w ostatnich miesiącach spada. Myślę, że głównym zadaniem, które należy do nas, do mleczarni oraz organizacji, które zajmują się sektorem mleczarskim, jest promocja mleka.  

Pomimo tego, surowca w Polsce mamy dużo, ilość skupowanego mleka ciągle rośnie. -Mówi, starszy specjalista ds. rynku mleka i doradztwa PFHBiPM 

Kryzys przyspieszy konsolidację

Pokazuje to, że polscy producenci mleka zwiększają wydajność swoich zwierząt oraz idą w kierunku intensyfikacji oraz optymalizacji produkcji. Natomiast trudna sytuacja przyspieszy jeszcze bardziej, proces konsolidacji gospodarstw.  

-Myślę, że nastąpi bardzo szybko proces konsolidacji producentów mleka. Mówi Dorota Śmigielska. 

Podobał się artykuł? Podziel się!