Schorzenia kończyn są powszechnym problemem w stadach krów mlecznych. Z powodu kulawizn wydajność mleczna chorych krów spada o 20 proc., a w skrajnych przypadkach nawet o 80 proc. W dużych stadach krów mlecznych z powodu kłopotów z kończynami ilość brakowanych krów w ciągu roku osiąga poziom 10-20 proc.

Zapalenie skóry palców - choroba Mortellaro jest schorzeniem dotyczącym najczęściej tylnych kończyn krów. Czynnikiem chorobotwórczym są bakterie beztlenowe, które atakują powierzchnię skóry piętki oraz stawu pęcinowego. Bakterie te uniemożliwiają gojenie się ran. Skutkiem jest obrzęk, krwawienie, wysięk ropny, a po pewnym czasie narośl - tzw. truskawkowa piętka.

Niewłaściwe warunki utrzymania są główną przyczyną zapalenia skóry palców u bydła. Niewygodne, zbyt krótkie stanowiska oraz duża obsada zwierząt powodują, że zwierzęta przebywają częściej w wilgotnych miejscach, zanieczyszczonych odchodami. Mokre podłoża i nadmierna wilgotność powietrza oraz ściółki stanowią źródło bakterii powodujących zapalenie skóry palców.

Również brak odpowiednio zbilansowanej dawki pokarmowej wpływa na częstotliwość występowania schorzeń kończyn. Niedobory mikro- i makroelementów oraz witamin skutkują małą wytrzymałością rogu racicowego i układu kostno-stawowego. Dawki pokarmowe powodujące kwasicę żwacza (niedobór paszy strukturalnej i nadmiar łatwostrawnych węglowodanów) także wpływają na zwiększoną podatność na kulawizny.

Nieleczona truskawkowa piętka może być przyczyną wystąpienia mastitis (te same bakterie powodują oba schorzenia), czy zaburzeń w rozrodzie.

Jak zawsze, tak i w tym przypadku, lepiej zapobiegać niż leczyć. Systematyczna korekcja racic jest skutecznym sposobem na walkę ze schorzeniami kończyn. Zabieg ten powinno się wykonywać 2 razy w ciągu roku - w okresie jesiennym i zimowym. Jednakże, ilość wykonywanych zabiegów jest uzależniona od systemu utrzymania, masy ciała czy wydajności krów. Należy pamiętać także o kąpielach racic krów, co ogranicza rozwój patogenów i wzmacnia róg racicowy.

W USA szacuje się, że koszty poniesione przez choroby racic oscylują w granicach 300 dolarów/krowę/rok. Jednak bardzo trudno jest dokładnie oszacować straty finansowe w przypadku wystąpienia choroby, ponieważ są one generowane już przed jej zdiagnozowaniem.

Leczenie to przede wszystkim stosowanie antybiotyków, kąpiele lecznicze chorych kończyn oraz zabiegi chirurgiczne. Niestety, choroba Mortellaro jest zakaźna. Chore krowy stanowią zagrożenie dla innych sztuk. W przypadku wystąpienia choroby, należy odizolować zwierzęta chore, uniemożliwiając rozprzestrzenianie się patogenów.

Podobał się artykuł? Podziel się!