Podczas zbioru zielonki należy pamiętać o wielu parametrach, aby zakonserwować paszę najwyższej jakości. Przy trwających obecnie trzecim czy czwartym pokosie traw ich wartość pokarmowa jest nieco niższa niż w materiale z pierwszego pokosu. Przede wszystkim niższa jest zawartość białka, możliwa jest nieco wyższa koncentracja energii (co głównie jest związane z wzrastającym poziomem włókna) – ważne jest zatem, aby zawalczyć o możliwie najwyższą strawność, a tym samym dostępność składników pokarmowych z przygotowywanych obecnie pasz.

Podstawa to zbiór w odpowiedniej fazie, przy optymalnej zawartości suchej masy. O zbiór materiału zbyt wilgotnego przy panujących obecnie temperaturach powietrza jest stosunkowo trudno, istnieje ryzyko zebrania zbyt suchego materiału co wiąże się ze stratami, głównie strawności.

Jednak w przypadku wysokiego ryzyka wystąpienia burz z silnymi opadami bardziej korzystnym będzie przyspieszenie terminu zbioru – tak by uchronić plon przed deszczem.

Opady atmosferyczne są również czynnikiem znacznych strat składników pokarmowych ze skoszonej zielonki. W zależności od natężenia opadów straty składników pokarmowych mogą być na tyle duże, że wartość pokarmowa przygotowanej kiszonki nie będzie wyższa niż słomy zbożowej. Oprócz tego pojawia się ryzyko gnicia zielonki zalegającej na użytku zielonym co również niesie za sobą obniżenie jakości pasz.

Zbiór zbyt wilgotnego materiału może się wiązać ze stratami składników przez wypływ soków kiszonkowych, jednak przy istnieniu ryzyka wystąpienia opadów deszczu znaczenie tych strat jest wręcz marginalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!