Rozwiązanie to umożliwia redukcję powierzchni obory, co jest szczególnie istotne na etapie budowy obiektu. Przykładowo w oborze wolnostanowiskowej dla 50 krów i młodego bydła można zaoszczędzić od 80 do 150 m3.

Daje to wymierne oszczędności przy budowie obory. Nie ma również wymogów co do wysokości budynku, jak to występuje w oborach przejazdowych, ponieważ w tym przypadku wóz paszowy dostarcza paszę z zewnątrz.

Dzięki wyeliminowaniu jazdy po stole paszowym zwiększa się higiena karmienia. Brud znajdujący się na oponach wozu paszowego nie przedostaje się do paszy, gdyż nie ma bezpośredniego kontaktu rozdawanej paszy z kołami paszowozu.

System ten wpływa również na zdrowotność zwierząt, co odczuwalne jest szczególnie w okresie zimowym. Używając uchylnego żłobu nie ma potrzeby otwierania dużych wrót obory, aby mógł wjechać traktor z wozem paszowym. W ten sposób ogranicza się niepotrzebne przeciągi, na które bydło jest dość wrażliwe.

Zewnętrzny żłób jest elementem niezależnym od konstrukcji obory, na który składają się: ocieplany żłób wykonany ze stali nierdzewnej, przegroda paszowa, unoszony nad żłobem ekran, ściany szczytowe oraz siłownik pneumatyczny który podnosi ekran. Jest on wykonany z płyty o strukturze plastra miodu. Płyta ta ma właściwości izolacyjne, a dodatkową zaletą jest wpuszczanie dodatkowego światła do obory.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!