Stoły paszowe są jednym z najważniejszych punktów w oborze – bo przecież to ile i czego krowa zje, tyle da nam mleka. Problemem na stołach paszowych jest utrzymanie ich w czystości i proste użytkowanie związane z uprzątnięciem i podgarnięciem paszy.

System żywienia TMR wymaga zastosowania wozu paszowego, czyli jest to równoznaczne z potrzebą wykorzystania ciężkiego sprzętu jak wyżej wymieniony wóz i ciągnik, z którym współpracuje. Wjazd tego sprzętu powoduje ugniecenie odepchniętej przez zwierzęta paszy (zazwyczaj na części nie pokrytej warstwą płytek lub na łączeniu), a także ryzyko pęknięcia płytek – co stwarza ryzyko zranienia języka i pyska zwierząt.

Jak wiele jest obór tak samo wiele jest rozwiązań problemu, przylegającej i psującej się paszy, czy pękających i odskakujących płytek na stole paszowym. Łączy je jednak jedno, mianowicie koszty powiązane z wymianą posadzki, która nie jest trwała ze względu na ciężki sprzęt stosowany do zadawania paszy, a także środowisko jakie stwarza pasza (kwasy kiszonek). Z punktu widzenia ekonomiki najlepszym rozwiązaniem jest więc pozostawienie gołego betonu na stole paszowym, bo i tak trzeba będzie go wymienić (dolać) po pewnym czasie. Nie daje to jednak komfortu w obsłudze, ani bezpieczeństwa pasz przed bakteriami i grzybami.

Połączeniem komfortu obsługi i trwałości jest samopoziomująca powłoka MS Coating. Jest to mieszanina dwukomponentowa, a oba składniki mieszamy tuż przed położeniem, na idealnie czysty i suchy stół paszowy. Rozprowadzenie na stole powinno odbywać się na ściśle wydzielonej szerokości i za pomocą specjalnych urządzeń (które firma dostarcza). Po rozprowadzeniu należy jeszcze użyć specjalnego wałka (potocznie zwanego jeżem) by usunąć pęcherzyki powietrza – mówi Wojciech Dubiński z Bentley Farm.

Ponieważ w Polsce jest to cały czas produkt nowy bazujemy na badaniach z zachodnich farm, które mówią nawet o stołach sprzed 17 lat, które nie wymagają odnowienia. Oczywiście nie są to wszystkie obiekty, ale również nie odosobnione przypadki – tłumaczy Dubiński.

Warto dodać iż firma Bentley proponuje wykonywanie wylewki we własnym zakresie. Jak to wygląda w praktyce?