PRZEGLĄD PRASY: Kampania potrwa trzy lata – pisze Beata Drewnowska. Będzie kosztować 9,8 mln euro. Bruksela wyłoży połowę tej kwoty. Z budżetu państwa pochodzić będzie kolejne 30 procent. Resztę dołożą producenci.
Zdaniem branży mleczarskiej promocja nabiału jest konieczna. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej statystyczny Polak spożywa teraz niespełna 175 litrów mleka i przetworów mleczarskich (bez masła) rocznie. To o ponad 15 litrów mniej niż przed sześcioma laty.

Zdaniem Waldemara Brosia spożycie jest obecnie o kilka litrów wyższe, niż wynika z obliczeń Instytutu Ekonomiki Rolnictwa. Ale i tak należymy do europejskich krajów, gdzie mlecznych produktów je się najmniej. Spożycie na podobnym poziomie ma Grecja, Portugalia i Hiszpania. Daleko nam jednak do Finów, którzy spożywają 500 litrów mleka i wyrobów rocznie, Niemców (480 litrów) oraz Francuzów (około 400 litrów).

Wspierana przez Unię kampania ma być tylko początkiem działań promocyjnych mleczarzy, którzy chcą w ciągu dziesięciu lat podwoić spożycie swych wyrobów. Krystyna Świetlik z IERiGŻ uważa, że kampania może przynieść pozytywne skutki, szczególnie w przypadku produktów, które nie są obecnie reklamowane, m.in. masła. Produkcja masła, w przeciwieństwie do margaryn, jest w Polsce rozdrobniona. A małych firm nie stać na reklamę - zauważa Krystyna Świetlik.

Kilka dni temu zakończyła się kampania promocyjna "Oryginalność pod ochroną", którą także dofinansowała Unia. Trwała ona dwa lata i kosztowała ok. 1,5 mln euro. Miała przekonać producentów do rejestrowania produktów regionalnych oraz rozsławić ich zalety wśród konsumentów. Kiedy ruszała w Brukseli, było dziewięć wniosków z Polski. Dziś gotowe są 32 podania. Większość z nich trafiła już do Komisji Europejskiej.

Do tej pory Unia zgodziła się na przeprowadzenie sześciu przygotowanych przez nas kampanii. Ich łączny koszt to ponad 18 mln euro. Oprócz mleka i produktów regionalnych dotyczyły one także mrożonek, soków marchwiowych, mięsa i wędlin oraz żywności ekologicznej.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!