Optymalne warunki dla bydła są osiągane gdy temperatura powietrza nie przekracza 20 ºC. Temperatura wychodząca poza ten zakres wpływa niekorzystnie na komfort krów, co w pierwszej kolejności przejawia się spadkiem wydajności mleka, a w skrajnych przypadkach odbija się również na zdrowiu zwierząt.

Utrzymujący się przez dłuższy czas upał prowadzić może do przegrzania organizmu, określanego mianem stresu cieplnego. Najczęściej obserwowanymi objawami tego zjawiska są m.in. zwiększona częstotliwość oddechów, wzrost temperatury ciała, gwałtowny spadek produkcji mleka nawet o 30 proc., zmniejszony apetyt, a także pogorszenie wskaźników rozrodu.

Organizm krowy usiłuje walczyć z upałem poprzez pocenie się, przyspieszone oddychanie, czy ślinienie się. Jak można pomóc? Istnieje kilka zabiegów ułatwiających krowom przejście przez okres upałów. W gorące dni możemy pomów krowom poprzez:

- Zamontowanie wentylatorów w okolicy stołu paszowego
- Zainstalowanie zraszaczy w miejscach gromadzenia się zwierząt (poczekalnia, stół paszowy – należy jedynie unikać zamoczenia paszy)
- Zapewnienie suchej ściółki która lepiej pochłania wilgoć
- Zapewnienie stałego dostępu do czystej wody (w gorące dni wysokowydajna krowa wypija ponad 150 litrów wody) w przypadku utrzymywania na okólnikach lub pastwisku, zapewnienie obszarów zacienionych
- Uzupełnienie składników mineralnych, utraconych przez krowy wraz z potem
- Ograniczenie zagrzewania się paszy poprzez zwiększenie częstotliwości jej podawania nawet do 4 razy na dobę, z uwzględnieniem większej ilości zadawanej na noc.

Podobał się artykuł? Podziel się!