Październik kończy się dość optymistycznie pod względem cen skupu bydła. W ankietowanych zakładach stawki utrzymane są na stałym poziomie lub ulegają dalszym wzrostom. Według opinii skupujących jednym z powodów wzrostu stawek jest utrzymujący się deficyt bydła na rynku.

Obecnie maksymalna cena za buhaja w ankietowanych zakładach wynosi 13,70 zł/kg w klasie R. Stawki za klasę O zatrzymują się na poziomie 13,50 zł/kg. Ceny buhajów skupowanych w wadze żywej dochodzą do 7,80 zł/kg.

Podwyżki cen zauważalne są również w przypadku jałówek. Za samice zakwalifikowane do klasy R zakłady są w stanie zapłacić do 13,50 zł/kg. Spora różnica w niższej klasie O, sprawia, że samice sklasyfikowane do tej kategorii kosztują ok. 1 zł mniej. Jałówki skupowane w wadze żywej wyceniane są maksymalnie na 7 zł/kg.

Nadal na relatywnie wysokim poziomie wyceniane są krowy. Za samice skupowane na WBC, zakłady są w stanie zapłacić do 12,30 zł/kg. Z kolei w wycenie na żywą wagę, stawki dochodzą nawet do 6 zł/kg (ceny netto).

Podobał się artykuł? Podziel się!