Portal agriview.com, przypomina o tym jak ważna jest odpowiednia opieka nad cielętami w czasie upałów. Ważne jest m.in. zapewnienie odpowiedniej wentylacji.  

- Gdy temperatura osiągnie 23 stopnie, kurtyny boczne w cielętnikach powinny być całkowicie otwarte. - Radzi Jenn Bentley, specjalista produkcji mlecznej z Uniwersytetu Stanowego Iowa. 

- Jednym ze sposobów oznaczenia niewystarczającej wentylacji w cielętnikach jest wąchanie ubrań po powrocie do domu. Jeśli czujemy amoniak, to znaczy, ze wymiana powietrza jest niewystarczająca. - Twierdzi Dan Huyser, Inżynier rolnictwa z Uniwersytetu stanowego Iowa 

Jak mówi Bentley, ważne jest aby cielęta miały zapewniony swobodny dostęp do wody: 

- Zdrowe cielę w czasie stresu cieplnego będzie pić od 6 do 12 litry wody dziennie, co  wystarczy mu aby utrzymać prawidłowy stan nawodnienia. Natomiast odwodnione cielęta w stresie cieplnym muszą czasem wypić nawet 20 litrów, zastępując to, co zostało utracone. 

Bentley radzi również, żeby rutynowe zabiegi takie jak kolczykowanie, szczepienie i dekornizacja, były wykonywane w chłodniejszych porach dnia - wcześnie rano lub później w nocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!