W ringu Agroareny w Szepietowie zaprezentowanych zostało łącznie 147 sztuk (krów w laktacji i jałowic hodowlanych pochodzących z 61 polskich stad. Zwierzęta były podzielone na grupy według rasy oraz wieku, w sumie zaprezentowano 15 grup zwierząt. Zaprezentowano rasy polską holsztyńsko-fryzyjską, simentalską, jersey, polską czerwoną, białogrzbietą, polską czarno-białą.  

W sumie wręczono 15 tytułów czempionów i tyle samo wice-czempionów. Dodatkowo w trzech kategoriach wręczone zostały honorowe tytuły superczempionów.

Wszystkie zaprezentowane w Szepietowie zwierzęta to elita krajowej hodowli bydła mlecznego, stąd też zadanie sędziego – wybór najlepszej sztuki, wcale nie był łatwy. W tym roku to zadanie powierzono niemieckiemu sędziemu Markusowi Mock, który wraz z żoną również prowadzi gospodarstwo w którym utrzymuje 140 krów mlecznych rasy holsztyńsko-fryzyjskiej.

Wyjaśniając wybór każdego z superczempionów sędzia Mock tłumaczył – jest to zwierzę absolutnie wybitne w swojej kategorii. Jest to również sztuka, którą chciałbym mieć w swoim stadzie.

Niemieckiemu sędziemu asystowali w ringu: Roman Januszewski i Mirosław Anaczkowski z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Tegoroczną wystawę zdominowały sztuki pochodzące z OHZ Osięciny zdobywając najwięcej czempionatów i superczempionatów. Swoją wysoką pozycję zaznaczyły również hodowle OHZ Garzyn, OHZ Dębołęka oraz PR-H Gałopol.

Podobał się artykuł? Podziel się!