Mięso skażone wąglikiem trafiło do sklepów w Warnie i innych miastach północno-wschodniej Bułgarii. Osoby, które spożyły mięso z chorej krowy zostały objęte leczeniem antybiotykami. Służby weterynaryjne w Bułgarii rozpoczęły działania mające ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy.

Wąglik jest groźną chorobą zakaźną wywołaną przez bakterię Bacillus anthracis. Występuje głównie u zwierząt roślinożernych takich jak: bydło, owce czy kozy. Na zakażenie tą bakterią wrażliwe są wszystkie zwierzęta stałocieplne a także ludzie. Do infekcji może dojść u osób, które miały bezpośredni kontakt z chorymi zwierzętami z racji wykonywanego zawodu (lekarze weterynarii, hodowcy) lub produktami pochodzenia zwierzęcego (pracownicy ubojni). Nie można się jednak zarazić od chorej osoby.

Objawy wąglika u ludzi
U ludzi, wąglik występuje najczęściej jako postać skórna (czarna krosta). Po wniknięciu bakterii wąglika przez uszkodzoną skórę, w miejscu tym pojawia się obrzęk tworzący grudkę, która z czasem przekształca się w czarną krostę, przypominającą kolorem węgiel.

Innym typem choroby może być postać jelitowa. Jej pierwszymi objawami, spowodowanymi spożyciem mięsa zakażonych zwierząt są: silne bóle brzucha i wymioty, po czym pojawia się krwawa biegunka i wysoka gorączka.

Najgroźniejszą formą infekcji bakterią wąglika, jest postać płucna, jednakże występuje ona bardzo rzadko. W zależności od formy wystąpienia, śmiertelność może wynosić nawet 100 proc.

Najskuteczniejszą formą ochrony przed wąglikiem są szczepienia ochronne wykonywane corocznie – ze względu na okresowe działanie. Jeżeli dojdzie do zakażenia, pomocna okazuje się odpowiednio dobrana antybiotykoterapia.

Podobał się artykuł? Podziel się!