Według przedstawionej przez Piotra Szajnera na XIII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej analizy wynika, że w branży mleczarskiej zachodzą zmiany koniunkturalne o określonej regularności.

- Na tej podstawie możemy przewidywać pewne zmiany. Do takich okresów, w których następują zmiany koniunktury, podmioty sektora mleczarskiego powinny być przygotowane – uważa Piotr Szajner.

Przedstawione przykłady zmian sięgają roku 2004, kiedy to następowały 2 lata wzrostu i rok spadku. W kolejnym przedziale czasowym (lata 2007-2009) wystąpił rok wzrostu i dwa lata spadku. Następnie w latach 2010-2012 mogliśmy zaobserwować zmiany polegające na 2-letnim wzroście i rocznym spadku.

Ostatni okres, który trwa nadal (lata 2013-2015) przyniósł rok wzrostu i 2 lata spadku. Tak więc posługując się tą zależnością można by przewidywać, że najbliższe 2 lata powinny przynieść wzrost koniunktury.

Nie ma jednak pewności, czy taki scenariusz się zrealizuje. Wprowadzone w ostatnim czasie zmiany, z których najważniejszą jest zniesienie kwot mlecznych, mogą w znaczący sposób wpłynąć na zaburzenie dotychczasowych zależności w cyklu koniunkturalnym.

Innym wnioskiem, wynikającym z przeprowadzonych analiz, jest fakt występowania w okresach 5-letnich bardzo silnych wahań cen.

- Były takie okresy, kiedy ceny bardzo mocno spadały, np. w roku 2009, ale potem mieliśmy rok 2013, kiedy te ceny gwałtownie rosły. Teraz mamy rok 2015 i znowu ceny spadają, co daje interwały 5-6 letnie – zauważa Szajner.

Podobał się artykuł? Podziel się!