W hrabstwie Wiltshire, na południu Anglii, zanotowano upadek dwóch krów chorych na wąglik. Są to pierwsze przypadki tej choroby w Wielkiej Brytanii od prawie 10 lat.  

Jak podaje rada hrabstwa Wiltshire, w sprawie zachorowań na wąglika, zostały podjęte zdecydowane działania, gdy tylko sprawa została odkryta. 

-Pracowaliśmy z naszymi partnerami, zarówno lokalnie, jak i na poziomie krajowym. Zostały podjęte szybkie działania, w celu poradzenia sobie z bezpośrednim ryzykiem. Jesteśmy świadomi, że jakiekolwiek ryzyko jest niskie, jednak jak można się spodziewać bierzemy je bardzo poważnie. Będziemy robić wszystko co w naszej mocy, aby wspierać ekspertów krajowych i lokalnych, tak aby utrzymać Wiltshire bezpieczne. -Dodał rzecznik rady hrabstw. 

Maggie Rae, dyrektor zdrowia publicznego w hrabstwie Wiltshire, powiedziała, że podjęto wszystkie odpowiednie środki ostrożności. Bydło na tym terenie będzie nadal ściśle monitorowane, a współpraca z brytyjskim ministerstwem rolnictwa oraz innymi organami odpowiedzialnymi za zdrowie zwierząt będzie nadal kontynuowana.-Podaje agriview.com 

Ostatnie dwa przypadki w gospodarstwie Wiltshire są pierwszymi notowanymi zachorowaniami na wąglik w Wielkiej Brytanii od  2006 r. Ostatni przypadek tej rzadkiej choroby, wystąpił na farmie bydła mięsnego w południowej Walii. Wcześniejszy przypadek miał miejsce na terenie Wielkiej Brytanii w 2002 roku. 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!