Dobrą metodą zapobiegania stresowi cieplnemu w oborach jest stosowanie rozwiązań zapewniających poprawę mikroklimatu. Kluczową rolę w zapewnieniu wysokowydajnym krowom odpowiednich warunków środowiskowych odgrywa wymiana powietrza oraz jego schładzanie. Wyposażenie obory, które pozwoli na wymianę powietrza oraz poprawę jego właściwości, możemy podzielić na pasywne oraz aktywne.

Do pasywnych elementów wyposażenia budynku, które pozwalają zmniejszyć ryzyko występowania stresu cieplnego, zaliczamy kurtyny boczne zamiast zabudowanych ścian bocznych, uchylne okna oraz świetliki, dużą kubaturę wynikającą z wysokich ścian budynku oraz dach pokryty izolowanymi materiałami, takimi jak np. płyty warstwowe.

Kurtyny boczne są rozwiązaniem, które pozwala na dobrą wymianę powietrza, a przez to ogranicza skutki stresu cieplnego. Najczęściej przy tym systemie w otworach okiennych w oborze na stałe zamontowana jest siatka o dużych oczkach przeciw ptactwu. Jest ona w odpowiedni sposób ponaciągana i przymocowana do cokołów żelbetowych. Następnie są dwie kurtyny, za pośrednictwem których można regulować przepływ powietrza. Pierwszą z nich jest tzw. kurtyna półprzepuszczalna, która jest wykonana w sposób zapewniający przepuszczalność ok. 50 proc. powietrza. Druga kurtyna to nieprzepuszczalna membrana. Kurtyny można otwierać zarówno od góry, jak i od dołu, co pozwala na skonfigurowanie ustawienia do aktualnych wymagań.

Okna oraz świetliki, w które są wyposażone budynki, powinny być uchylne. Odpowiednie ich otwieranie powoduje ruch i grawitacyjną wymianę powietrza. Z kolei duża kubatura budynków pozwala na utrzymanie niższej (nocnej) temperatury w ciągu dnia poprzez zmniejszoną wymianę powietrza z otoczeniem. W zachowaniu optymalnej temperatury pomaga również izolacja dachu. Wysokie, niesklepione budynki zapewniają bydłu lepsze warunki niż obiekty starego typu, ponieważ najcieplejsze powietrze znajduje się kilka metrów nad ciałami zwierząt.

WENTYLATORY I ZRASZACZE

Podczas silnych upałów pasywne wyposażenie budynków może nie wystarczyć. Szczególnie, gdy zwierzęta są utrzymywane w budynkach o małej kubaturze. Dlatego też coraz popularniejsze staje się montowanie w oborach urządzeń działających aktywnie. Znajdują one zastosowanie także podczas modernizacji starszych budynków, które okazują się niedostosowane do dzisiejszych warunków klimatycznych oraz potrzeb krów wynikających z przyspieszonego metabolizmu. Zaliczamy do nich wentylatory obiegowe, tunelowe i horyzontalne,