Wapń jest najważniejszym składnikiem mineralnym organizmu zwierzęcego. Magazynowany głównie w kościach, stanowi podstawowy ich budulec. Oprócz tego bierze udział w regulacji przepuszczalności błon komórkowych i przewodnictwie nerwowym. Wpływa także na prawidłową pracę mięśni i krzepnięcie krwi. Pełni również istotną rolę w licznych reakcjach enzymatycznych.

W przewodzie pokarmowym wapń wchłaniany jest głównie w dwunastnicy i jelicie czczym, a w mniejszym stopniu w jelicie biodrowym. Jego przyswajalność zależy przede wszystkim od formy, w jakiej występuje. Na intensywność wchłaniania wapnia wpływa także zawartość innych składników mineralnych oraz witaminy D3 w paszy. Nadmiar wapnia, wydalany jest z organizmu za pośrednictwem kału i moczu. Organizm traci dużą ilość wapnia wraz z mlekiem, dlatego tak istotne jest zapewnienie zwierzętom odpowiedniego poziomu tego pierwiastka w czasie laktacji.
Niedobór wapnia niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. U młodych zwierząt prowadzi do osłabienia organizmu i upośledzeniu układu ruchu.

Długotrwały niedobór może skutkować krzywicą, wadami postawy i tworzeniem się krwawych wybroczyn. U zwierząt dorosłych powoduje ospałość, ograniczenie ruchu, a w konsekwencji mniejsze spożycie paszy. Zwierzęta takie są również podatne na złamania kości. U krów mlecznych niedobór wapnia może powodować gorączkę poporodową. U loch w trakcie laktacji może skutkować odwapnieniem. Bardzo ważne jest odpowiednie zaopatrzenie niosek w wapń. U kur niedobór wapnia prowadzi, bowiem do zmniejszania nieśności i osłabienia skorupek. Dodatkowo, u ptaków użytkowanych rozpłodowo, zbyt mała ilość wapnia w paszy znacząco pogarsza wylęgowość.

Również nadmiar wapnia jest szkodliwy. Zbyt duża ilość tego pierwiastka w paszy prowadzi do pogorszenia apetytu, zmniejszenia pobrania paszy. W skrajnych przypadkach, skutkuje uszkodzeniem nerek i tworzeniem się złogów wapniowych w nerkach i moczowodach. Wpływa także negatywnie na prace serca, i może być przyczyną nagłej śmierci sercowej. Szczególnie wrażliwe na nadmiar wapnia, są zwierzęta młode, rosnące. Osobniki dorosłe, cechuje większa odporność na przedawkowanie wapnia.