Rynienka przełykowa powstaje wyłącznie w czasie picia przez cielę mleka, pozwala ona na pominięcie żwacza i transport pokarmu wprost do trawieńca. Co ciekawe, gdy osesek pije wodę, trafia ona od razu do żwacza.

Odruch ten zapobiega procesom fermentacyjnym mleka w żwaczu, które powodują nagromadzenie się gazów, a co za tym idzie wzdęcia u cieląt. Jeżeli dojdzie do fermentacji mleka w żwaczu należy usunąć kwaśną treść i go przepłukać.

Objawami zaburzeń tego odruchu są częste wzdęcia oraz sygnały wyraźnie wskazujące na ból brzucha – cielęta stoją lekko przygarbione oraz przerywają picie lub obgryzają smoczek.

Przyczynami zaburzenia odruchu rynienki przełykowej mogą być stres związany z dekornizacją lub zmianą miejsca, regularne sondowanie zbyt dużą jednorazową dawką płynów podawaną w czasie karmienia (powyżej 2 l) oraz ogólne osłabienie cielęcia.

Aby wspomagać wykształcenie odruchu rynienki należy karmić zwierzę zawsze o tej samej porze, zachować stałą temperaturę i objętość podawanych do picia płynów, używać do karmienia smoczków oraz stymulować rozwój przedżołądków przy pomocy mieszanki treściwej z udziałem całego ziarna zbóż.

Podobał się artykuł? Podziel się!