PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Weterynarze o rozrodzie bydła

Weterynarze o rozrodzie bydła

„Problemy rozrodu bydła – nowe spojrzenie” to tematyka konferencji, która odbyła się na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Oprócz polskich specjalistów w dziedzinie rozrodu bydła, konferencję uświetnili swoją obecnością goście zagraniczni, m.in. prof. Hartwig Bostedt.Konferencję otworzył prof. Zdzisław Gajewski, który szczególnie podziękował prof. dr hab. Zdzisławowi Boryczko za dotychczasową wieloletnią pracę, wybitne dokonania naukowe i owocną współpracę. Wyraził również nadzieję, że mimo przejścia profesora Boryczko na emeryturę, nadal będzie on udzielał swojego wsparcia Katedrze Chorób Dużych Zwierząt z Kliniką.

Tematyka konferencji dotyczyła m.in. zaburzeń przebiegu okresu poporodowego, powtarzania rui, profilaktyki i terapii mastitis, związku między zapaleniem wymienia a niepłodnością, czy zastosowania metod ultrasonografii w rozrodzie bydła.


Profesor Bostedt omówił zagadnienie immunosupresji okołoporodowej i związanych z nią zaburzeń tego okresu. U obecnie użytkowanych krów mlecznych, w przeciwieństwie do bydła starszych ras, w okresie okołoporodowym odnotowuje się supresyjną i tym samym niestabilną zawartość immunoglobulin. Ważną rolę odgrywa tu przechodzenie immunoglobulin do wymienia w czasie okresu zasuszenia w celu utworzenia dobrej jakości siary. Z drugiej strony istotna jest indywidualna produkcja immunoglobulin IgG i IgM w ostatnim trymestrze ciąży, jako czynnik, który wpływa na niestabilną fazę przed porodem.

Prof. Reiner Hospes omówił i przedstawił prezentację filmową obrazującą teloresektoskopię, czyli miniinwazyjną metodę diagnostyki i chirurgii strzyku bydła. Metoda ta opiera się na połączeniu w jednym instrumencie diagnostyki endoskopowej i kontroli wzrokowej w czasie operacji ze sprawdzoną w urologii chirurgią wysokich częstotliwości.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!