PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Więcej miejsca przy ścianie bocznej obory

Więcej miejsca przy ścianie bocznej obory

Autor: farmer.pl/Tomasz Piotrowski

Dodano: 21-10-2013 09:02

Tagi:

Odpoczynek krów na legowiskach, przede wszystkim w pozycji leżącej jest czynnością, na którą krowy poświęcają najwięcej czasu w ciągu dnia.W planowaniu obory warto zwrócić uwagę na rząd legowisk sąsiadujący ze ścianą boczną budynku inwentarskiego. W takim przypadku łączna długość stanowiska od krawędzi kanału gnojowego do ściany powinna charakteryzować się długością rzędu dwukrotności wysokości zwierzęcia w krzyżu.  

Legowiska te powinny być nieco wydłużone w stosunku do tych usytuowanych w centralnej części obory w rzędach podwójnych. Łączna długość stanowiska usytuowanego naprzeciwko innego stanowiska może być o ok. 10 proc. krótsza od tego opisanego wyżej.

Krowy podczas wstawania potrzebują większej swobody ruchu na „wymach głową”. Brak odpowiedniej przestrzeni do tego zachowania ogranicza ruch zwierzęcia i może być to powodem występowania otarć lub nawet zranień – w zależności od zastosowanego systemu pokrycia legowisk.

Standardowo wykonane legowiska na długość 2,7 m mogą się bowiem okazać zbyt krótkimi, zwłaszcza podczas wstawania krów. Kilkuprocentowe wydłużenie legowiska (do 3 metrów) pozwoli już na większą swobodę krów, a jednocześnie może przyczynić się do zmniejszenia urazów czy otarć na obwodowych częściach kończyn – tłumaczy dr Marcin Gołębiewski z SGGW. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!