W planowaniu obory warto zwrócić uwagę na rząd legowisk sąsiadujący ze ścianą boczną budynku inwentarskiego. W takim przypadku łączna długość stanowiska od krawędzi kanału gnojowego do ściany powinna charakteryzować się długością rzędu dwukrotności wysokości zwierzęcia w krzyżu.  

Legowiska te powinny być nieco wydłużone w stosunku do tych usytuowanych w centralnej części obory w rzędach podwójnych. Łączna długość stanowiska usytuowanego naprzeciwko innego stanowiska może być o ok. 10 proc. krótsza od tego opisanego wyżej.

Krowy podczas wstawania potrzebują większej swobody ruchu na „wymach głową”. Brak odpowiedniej przestrzeni do tego zachowania ogranicza ruch zwierzęcia i może być to powodem występowania otarć lub nawet zranień – w zależności od zastosowanego systemu pokrycia legowisk.

Standardowo wykonane legowiska na długość 2,7 m mogą się bowiem okazać zbyt krótkimi, zwłaszcza podczas wstawania krów. Kilkuprocentowe wydłużenie legowiska (do 3 metrów) pozwoli już na większą swobodę krów, a jednocześnie może przyczynić się do zmniejszenia urazów czy otarć na obwodowych częściach kończyn – tłumaczy dr Marcin Gołębiewski z SGGW. Podobał się artykuł? Podziel się!