PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Więcej mleka z pastwiska

Więcej mleka z pastwiska

Autor: farmer.pl/Tomasz Piotrowski

Dodano: 20-09-2013 13:28

Tagi:

Intensyfikacja produkcji mleka oraz stale rosnące wymagania pokarmowe krów mlecznych powodują, że coraz rzadziej zwierzęta te mają dostęp do pastwisk. Czy jest to korzystne dla każdej grupy krów?Brytyjskie badania wskazują na korzystny wpływ stałego dostępu do pastwiska na produkcję mleka. W badaniu wykorzystano dwie grupy krów w końcowej fazie laktacji. Jedna z grup była stale utrzymywana w budynku inwentarskim, druga zaś miała wolny dostęp do pastwiska – obie z grup były jednak żywione do woli mieszanką TMR.

Z obserwacji owego badania wynika, że krowy, które miały zapewniony stały dostęp do pastwiska poświęcały blisko 1,5 godziny więcej czasu na odpoczynek.

Obie grupy krów dzięki stałemu dostępowi do TMR-u pobierały taką samą ilość paszy (21,4 kg suchej masy) przy czym krowy, które korzystały z pastwiska spędzały godzinę mniej przy stole paszowym.

Krowy korzystające z pastwiska (spędzały na nim średnio ok. 1,5 godziny – pobierając zielonkę oraz odpoczywając) poświęcały więcej czasu na odpoczynek – w pozycji leżącej, co spowodowało lepszy przepływ krwi przez wymię, a dzięki temu wyższą wydajność mleczną. Krowy na pastwisku produkowały średnio 7 kg mleka dziennie więcej, od krów stale pozostających w oborze. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

 • PM 2013-09-22 20:53:55
  Ale chów pastwiskowy - to nie dla dzisiejszych nygusów.
  Chyba wiem, czemu starzy ludzie odchodzą z tego swiata mimo względnie dobrego zdrowia, i postepu w medycynie.
  Nie mogą się pogodzić z postępującym idiotyzmem.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!