Szwajcarska firma, która opatentowała związek 3 – nitrooksypropanolu, potocznie zwany NOP, na zlecenie międzynarodowego zespołu naukowców przetestowała jego działanie na krowach mlecznych. Badania przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych na krowach karmionych TMR. Otrzymane wyniki opisują jako niezwykłe.

Krowy mleczne wykorzystują ok. 6 proc. energii na produkcję metanu. Doświadczenie pokazało, że dodatek ok. 1 grama NOP w całkowitej dziennej dawce pokarmowej pozwala ograniczyć produkcje metanu o co najmniej 30 proc.

Ponadto u badanych krów, o wydajności 46 kg w szczycie laktacji, którym podawano NOP zaobserwowano dodatkowy wzrost masy ciała. Może to oznaczać, że energia, którą zwierzęta zużywały na produkcję metanu została zatrzymana i spożytkowana w postaci przyrostu masy.

Hodowla bydła jest odpowiedzialna za ok. 20 proc. emisji metanu do atmosfery, nowoopracowany dodatek pozwoliłby ograniczyć zmniejszyć tą wartość.

NOP cały czas jest w fazie testów, nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży. Naukowcy muszą się upewnić, że nie pozostaje on obecny ani w mleku, ani w mięsie zwierząt.

Podobał się artykuł? Podziel się!