Krowy stojące w wydzielonych strefach legowiskowych są obrazem niewygodnych legowisk. Zarówno korzystanie z legowisk w pozycji stojącej (czasami jedynie przednimi kończynami) lub ustawianie się w nich w stronę odwrotną do pożądanej świadczy o przeszkodach, które uniemożliwiają zajęcie pozycji leżącej lub ułożenie się na legowisku stanowi dyskomfort dla zwierząt.

Jednym ze wskaźników określających komfort zwierząt w odniesieniu do legowisk jest tzw. wskaźnik komfortu krów (WKK). Określa on odsetek krów, które leżą w stosunku do wszystkich krów które mają kontakt ze stanowiskiem legowiskowym (np. stoją całkowicie bądź tylko przednimi nogami na stanowisku). Wartość WKK ocenianego w ciągu 1 godziny po doju porannym powinna wynosić > 85 proc – tłumaczy dr Marcin Gołębiewski z SGGW.

Krowy mleczne spędzają największą część swojego dnia właśnie na odpoczynku w pozycji leżącej – na stanowiskach legowiskowych, stąd tak wielkie znaczenie ma wygoda tej strefy budynku.

Odpoczynek krów w pozycji leżącej jest bardzo istotny zarówno z punktu widzenia dobrostanu zwierząt jak i ich produkcyjności. Krowa, która leży produkuje więcej mleka, co jest związane z lepszym przepływem krwi przez wymię. Dodatkowo nie są obciążone kończyny oraz wymię, co wpływa na ich zdrowotność, a dla gospodarstwa może przełożyć się na niższe koszty produkcji przez zminimalizowanie wizyt lekarza weterynarii. Podobał się artykuł? Podziel się!