Krowy ras mlecznych we współczesnych hodowlach aby osiągnąć wysoką wydajność mleczną, potrzebują na każdy 1 kg suchej masy około 4-6 litrów wody. Bydło pobiera wodę w ciągu dnia od 7 do 8-razy. Zatem dorosły osobnik jest w stanie wypić dziennie 60-80 litrów wody.

Najczęściej spotykanym sposobem pojenia zwierząt na pastwisku są ,,wanny''. To prosta i tania forma, także dla krów wygodna w użyciu. Zwierzęta mają swobodny dostęp do wody a dzięki dużym rozmiarom poidła może na raz korzystać kilku osobników. Dodatkowym atutem jest łatwość zapewnienia czystości.

Innym sposobem jest wykorzystanie naturalnych cieków wodnych, ale w tym przypadku należy zagwarantować, że woda pochodząca z tego źródła spełnia normy wody pitnej. Również miejsce musi być zorganizowane w taki sposób, aby bydło do niego nie wchodziło i nie pozostawiało zanieczyszczeń.

Spotyka się również na pastwiskach - zaopatrywanie w wodę za pomocą tzw. beczkowozów. Zastosowanie beczki o odpowiedniej pojemności zagwarantuje nam całodzienne zaopatrzenie w wodę całego stada.

Jeśli wszystkie opisane powyżej metody są nie do spełnienia, wówczas pozostaje jedynie wybudowanie studni.
Ilość wypitej przez zwierzę wody przekłada się na zwiększenie produkcji mleka czy mięsa, dlatego tak istotne jest częste pojenie bydła.

Przykładowe zapotrzebowanie bydła w wodę:

  • cielęta 4-8 tygodniowe - 4-7 l/dobę;
  • jałowizna 8-20 tygodniowa - 7-18 l/dobę;
  • jałowizna 20-26 tygodniowa - 18-23 l/dobę;
  • krowy ciężarne - 30-60 l/dobę;
  • krowy w laktacji - 50-120 l/dobę.
Podobał się artykuł? Podziel się!