Tendencje wzrostowe światowych cen przetworów mleczarskich, zapoczątkowane w lipcu br., utrzymały się także w III kwartale tego roku - podaje BGŻ.

Według danych Rabobabku, produkcja mleka w 6 krajach należących do czołówki eksporterów (USA, UE-27, Australia, Nowa Zelandia, Argentyna) jeszcze w marcu i kwietniu br. przewyższała o 4 proc. poziom ubiegłoroczny, podczas gdy w lipcu już o niespełna 1 proc. Wiele wskazuje na to, że w sierpniu dynamika ta uległa jeszcze większemu obniżeniu.

W Unii Europejskiej negatywnie na produkcji odbiły się niekorzystne warunki pogodowe, które panowały w miesiącach letnich (niskie temperatury, wysokie opady, głównie w krajach zachodniej Europy). Z kolei na wschodzie i południu UE susze i upał przełożyły się na spadek plonów zbóż, co w konsekwencji może prowadzić do dalszych wzrostów kosztów produkcji. W rezultacie w lipcu br. skup mleka we Wspólnocie obniżył się o 0,7 proc. względem alogicznego miesiąca ubiegłego roku - podaje BGŻ.

Według prognoz Rabobanku, w II półroczu br. towarowa produkcja mleka ukształtuje się na poziomie o około 0,8 proc. wyższym niż rok wcześniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!