PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wybór technologii przy budowie obory

Wybór technologii przy budowie obory Metody wykonywania obiektów można porównywać na różnych płaszczyznach

Autor: Łukasz Głuchowski

Dodano: 29-07-2017 08:18

Tagi:

W poprzednich artykułach opisaliśmy, jak zaprojektować poszczególne elementy obory. Kolejnym krokiem jest wybór technologii, w jakiej wykonany zostanie obiekt. Odpowiedni projekt wpływa na funkcjonalność budynku oraz poziom dobrostanu zwierząt, a metoda wykonania - na koszt jego budowy oraz trwałość.Metody wykonywania obiektów można porównywać na różnych płaszczyznach. Przykładowe podziały to: budynek o ścianach samonośnych bądź konstrukcji szkieletowej, budowa metodą gospodarczą lub wykonawstwo przez firmę zewnętrzną, wznoszenie metodą tradycyjną (z małoformatowych materiałów budowalnych, jak np. cegły) albo budowa z prefabrykatów. Metody te różnią się od siebie zarówno kosztem materiałów, jak i pracochłonnością.

TO, CO POD ZIEMIĄ

Budowę obory rozpoczynamy od fundamentu. W tradycyjnej formie ten element budynku tworzony był z lanego betonu i wychodził znacznie powyżej powierzchni gruntu. Wiązało się to z potrzebą wykonywania wykopów pod całą powierzchnią budynku oraz ustawianiem szalunków. Aktualnie popularne jest murowanie fundamentów z bloczków betonowych, co ogranicza prace związane z szalowaniem. Rozwiązaniem, które jeszcze bardziej ogranicza prace na miejscu budowy, jest stosowanie prefabrykowanych stóp ustawianych na betonowych "poduszkach", wylewanych co kilka metrów, stanowiących podstawę dla ścian obiektu bądź słupów będących głównymi elementami nośnymi konstrukcji budynku. Takie rozwiązania znacznie ograniczają czas prowadzonych prac ziemnych oraz ilość użytego betonu, co zmniejsza koszty wznoszenia obory.

Duże nakłady związane z pracami ziemnymi są nieuniknione, jeśli decydujemy się na oborę o podłodze szczelinowej. Ta technologia wymaga, aby pod posadzkami, a często i strefą legowiskową, znajdowały się kanały na gnojowicę. Elementy kanałów mogą być wykonane z prefabrykatów, jednak koszty transportu nie zachęcają do tego rozwiązania. Najtańszą opcją jest wykorzystanie betonu wymieszanego we własnym zakresie, jednak jego jakość może nie być wystarczająca do zastosowania w aż tak ważnej roli. Dlatego też beton wykorzystywany do wylewania kanałów gnojowych powinien pochodzić z betoniarni, co zagwarantuje jego wysoką jakość oraz zgodność parametrów zakładanych w projekcie określających jego odporność na działanie gnojowicy.

ŚCIANY NOŚNE BĄDŹ OSŁONOWE

Ściany obory muszą być wykonane z materiałów, które będą jednocześnie dobrze izolowały termicznie, jak i zapewnią nośność konstrukcji dachu. Połączenie tych cech można osiągnąć na różne sposoby. Pierwszym jest wybudowanie konstrukcji metalowej, która będzie stanowić szkielet budynku. Następnie dobudowywane są ściany z cegieł, pustaków bądź płyt prefabrykowanych. Cały ciężar więźby oraz poszycia dachu będzie spoczywał na metalowych słupach.

Innym rozwiązaniem jest oparcie konstrukcji na zbrojonych słupach betonowych. Mogą być one stawiane w analogiczny sposób, jak konstrukcja z metalu, jednak wznoszenie w takiej technologii trwa dłużej. Popularne w naszym kraju są również ściany z elementów prefabrykowanych, służące do wznoszenia ścian nośnych.

Płyty prefabrykowane są droższym materiałem do budowy ścian niż cegły bądź pustaki. Jednak ograniczają czas budowy do minimum, dzięki czemu bezpośrednio wpływają na koszt budowy. Stosowanie prefabrykatów pozwala również na szybsze zakończenie budowy i zasiedlenie budynku, dzięki czemu szybciej zarabiamy na inwestycji.

- Nasz system nie jest droższy od metody tradycyjnej, ponieważ musimy brać pod uwagę oszczędność czasu wynikającą z szybkiego montażu ścian. Przy wznoszeniu obory na 150 DJP montaż trwa zazwyczaj jeden dzień, przy obiektach większych - 2 dni. Dzięki temu wykonawca generalny jest w stanie szybciej oddać budynek, a koszty robocizny są mniejsze niż przy budowie systemem tradycyjnym. Rolnik natomiast może wcześniej obsadzić budynek zwierzętami i wykorzystywać inwestycję - mówi Tomasz Twarowski, regionalny doradca techniczno-handlowy z firmy Precon Polska.

Standardowy element służący do budowy ścian, produkowany przez firmę Precon Polska, jest długi na 6 i wysoki na 2,8 m. Na budowę z takich elementów decydują się inwestorzy, którzy chcą mieć oborę z wysoką, izolowaną ścianą boczną, ze stosunkowo niewielkimi otworami okiennymi. Precon ma jednak w swojej ofercie również prefabrykowane ściany o mniejszej wysokości, które sprawdzają się w budynkach ze ścianami kurtynowymi.

Jeśli ściana wznoszona z prefabrykatów ma być ścianą nośną, to jej grubość wyniesie 26 cm (w jej wnętrzu znajdują się elementy nośne). Jeżeli decydujemy się na obiekt o budowie szkieletowej, to do wyboru mamy ściany osłonowe o trzech grubościach: 26, 20 i 16 cm.

Co warte podkreślenia, montaż ścian z prefabrykatów może odbywać się cały rok. Dodatkowo, jak podaje producent prefabrykatów, nie ma możliwości, by ściana zbudowana z gotowych elementów popękała. Na łączeniu elementów jest naturalna dylatacja, dzięki której ściana "pracuje" i jednocześnie nie pęka.

KONSTRUKCJA Z DREWNA

Rozwiązaniem coraz popularniejszym w naszym kraju jest stosowanie drewna klejonego połączonego z metalem do tworzenia konstrukcji budynków inwentarskich. Materiał tego rodzaju charakteryzuje się niską masą własną, dzięki czemu ma szerokie zastosowanie konstrukcyjne. Jest również odporny na agresywne czynniki środowiskowe. Całościowe wykonawstwo w takim systemie proponuje firma Wolf, która ma duże doświadczenie w stawianiu tego typu obiektów.

- Nowo budowane obory to zazwyczaj budynki o konstrukcji ramowej, z lekką obudową ścian i dachu. Najpopularniejszym rozwiązaniem konstrukcyjnym są ramy wykonane z kształtowników gorącowalcowanych, jednak ostatnimi czasy coraz większym zainteresowaniem cieszą się konstrukcje łączące drewno klejone i stal, stosowane z powodzeniem od wielu lat na zachodzie Europy - mówi Piotr Wowra, kierownik Działu Hal i Obiektów Rolniczych Wolf System.

Budynki o lekkiej, ramowej konstrukcji zyskują na popularności, ponieważ ich budowa jest znacznie szybsza niż obiektów wykonywanych metodą tradycyjną. Takie rozwiązania sprawdzają się szczególnie przy budowie obór przeznaczonych do "zimnego wychowu", w których niemal całe ściany boczne stanowią otwory okienne, zakrywane kurtynami.

JAKA METODA JEST NAJLEPSZA?

Obliczając koszty inwestycji, mamy zwykle silną pokusę ograniczenia wydatków poprzez użycie tańszych materiałów i metod budowy. Jednak czy zmiany projektów pod kątem ograniczenia kosztów inwestycji nie przełożą się negatywnie na czas trwania budowy, trwałość oraz funkcjonalność budynku?

Porównanie różnych technologii budowy jest sprawą bardzo trudną i dyskusyjną. Wszystko zależy od projektu, który mamy zamiar wcielić w życie oraz naszych własnych preferencji. Jeśli zależy nam na postawieniu budynku jak najtaniej, mamy sprawdzoną ekipę budowlaną bądź własne zaplecze siły roboczej oraz odpowiednią wiedzę, a także nie zależy nam na bardzo szybkim oddaniu budynku do użytku, dobrym rozwiązaniem wydaje się budowa sposobem gospodarskim. Jeśli natomiast priorytetem jest szybkość budowy oraz trwałość obiektu, powinniśmy zapoznać się z ofertą firm wykonujących budynki z prefabrykatów.

Do budowy można podejść również elastycznie, wybierając z ofert poszczególnych producentów to, co najbardziej nam odpowiada. Dużo zależy od naszej wiedzy i umiejętności bądź wykonawcy, z którego usług korzystamy.

 

Artykuł ukazał się w czerwcowym numerze miesięcznika "Farmer"

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • Al 2017-07-30 15:54:41
  Do kokoko, rozwin temat bo nie rozumiem twego dlupiego toku myslenia! Do pp a nie pamietasz jak jakis posel z pis gadal ze na obszar d dostanal wszyscy. Zeby otwarcie mowili ze srodkow bedzie malo to bym nawet sobie glowy nie zawracal. Poprzednia wladza przenosila srodki i rolnik mial w duszy nadzieje a moze sie kiedys doczekam. Teraz jest ze temat sie zamyka i koniec. Dziewczyna z ARIMR powiedziala zeby w 2018 r ponownie skladac wniosek. I co znowu wydam 2 tysiace zloty i znowu bede czekal z poltora roku na to zeby w koncu dostac pismo odmowne. Juz 11 miesiecy jak lista jest biala to jest tez jakas kpina.
 • Pp 2017-07-30 11:58:34
  Do @al jakas selekcja wniosków musi być nie może być ze każdy kto złoży to dostanie twoim zdaniem mieli rozdać wszystkie pieniądze w jednym naborze i do 20r nic jak wtedy mieli by modernizowac gospodarstwa młodzi rolnicy Ktorzy dopiero zaczęli??
 • MR 2017-07-30 10:07:36
  Panie Lukaszu, że się tak kulturalnie do Pana zwrócę; gdyby tak Pan jeszcze uzyskał informację od swojego rozmówcy ile kosztuje (widełki cenowe) jeden metr kwadratowy takiego cacka , jak musiałaby być wydajność mleczna krów oraz cena za mleko aby nakłady na oborę zwróciły się w okresie amortyzacji (no właśnie ; jaki jest zakładany okres amortyzacji ?). Ja rozumiem ; kapitał własny zawsze można stracić, a kredytu nie oddać , po prostu założyć spółke z o.o.(i we właściwym czasie złożyć wniosek o upadłość).
 • kokoloko 2017-07-30 06:05:39
  Al ile jeszcze zasiłku dla bractwa potrzebujesz?? Może powinni Ci gospodarstwo zamknąć za marnowanie środków
 • Al 2017-07-29 20:33:57
  Troche nie w temacie,slyszeliscie ze na PROW nie doloza pieniedzy i ci wszyscy co maja jeszcze jakas nadzieje to dostana odmowne pismo czyli bedzie koniec tematu. W czwartek byl u mnie przedstawiciel handlowy i przy mnie dzwonil do kolezanki z ARIMR z zapytaniem odnosnie wnioskow i między innymi mego wniosku bo jestem daleko na liscie ponad 1000, dziewczyna powiedziala ze wszyscy dostana z gory pisma odmowne. Co by nie gadac na PO i PSL to jednak lepiej dbali o chlopa bo co ruszy przerzucali srodki a PISdzielcy maja nas gleboko w zadzie.
 • miki2 2017-07-29 15:16:35
  Efekt taki jak chcemy robią wykonawcy projekt mozna zawsze poprawić w polsce projektanci podwórkowi rysują co my chcemy a nie co jest z czymś zgodne więc poprzednik mnie nie przekonał. Chyba ze mówi o projektantach firm wyspecjalizowanych ale tam jeden drugiemu kase nakręca
 • rolnik inż. 2017-07-29 13:19:53
  Redakcjo, jak już piszecie artykuł na tematy budowlane to skonsultujcie go wcześniej z jakimś budowlańcem , OK ? Jak to przeczytałem to skisłem. A już na łopatki rozłożyło mnie ostatnie zdanie : "Do budowy można podejść również elastycznie, wybierając z ofert poszczególnych producentów to, co najbardziej nam odpowiada. Dużo zależy od naszej wiedzy i umiejętności bądź wykonawcy, z którego usług korzystamy." A o projektancie ktoś słyszał ? Korzystanie z doradztwa wykonawcy to najszybsza droga do wywalenia masy kasy i efektu niekoniecznie takiego jaki chcemy.
 • glupek 2017-07-29 09:25:01
  obore budowac po to zeby kolej przyszla na bydlo jak teraz na drob swinie
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.161.77.30
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!