Na tegorocznej wystawie najpiękniejsze z najpiękniejszych sztuk w swoich stadach prezentowało 23 hodowców bydła mlecznego. Zaprezentowali Oni 94 zwierzęta, w tym 64 jałowice w różnych kategoriach wiekowych oraz 30 krów.
 
Zwierzęta podzielone były w dwóch kategoriach rasowych: rasa polska holsztyńsko-fryzyjska odmiany czarno-białej i czerwono białej oraz rasa polska czerwono-biala.

Bydło mleczne oceniał holenderski sędzia Rene De Witt w asyście Martina Ziaji oraz Grażyny Jendrysiak-Lipietty z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Jury wyłoniło 16 czempionów oraz 14 wiceczempionów Śląskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, dodatkowo wręczono 2 honorowe tytuły superczempiona wystawy.
 
Na wystawie nie zabrakło również bydła mięsnego. Niestety ze względów bezpieczeństwa zarówno zwiedzających jak i hodowców pokaz oraz ocena sztuk mięsnych zostały przerwane po utracie panowania nad jedną z jałowic rasy Limousine. Organizatorzy postanowili, że zwierzęta pozostaną w kojcach i tam zostaną ocenione. Wycenę tych sztuk przeprowadził sędzia Marian Stachyra z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Podobał się artykuł? Podziel się!