Krowa powinna stać jedynie, gdy pobiera paszę, pozostałą część doby powinna poświęcić na odpoczynek. Według badań krowa powinna leżeć przez 10 – 12 godzin dziennie, z czego większą część czasu podczas odpoczynku, powinno zajmować jej przeżuwanie. Zwierzęta będą się chętnie kłaść jedynie, gdy będą miały wygodne, odpowiedniej wielkości (dostosowane do wielkości krowy) legowisko.

Dlaczego jest to tak ważne? Ze względu na fakt, iż cyrkulacja krwi w wymieniu krowy jest wyższa (od 10 do 30%) w porównaniu do krowy stojącej, zwierzęta które więcej czasu leżą produkują relatywnie więcej mleka oraz mają istotnie mniej problemów z mastitis. Poza tym krowy, które częściej odpoczywają są mniej narażone na schorzenia nóg i racic – tłumaczy dr Marcin Gołębiewski z SGGW.

W wielu oborach obserwuje się umieszczenie ograniczenia karkowego, uniemożliwiające położenie się większym sztukom, ze względu na zbyt mocne wysunięcie ogranicznika ku tyłowi legowiska (zdjęcie). W takich przypadkach zwierzęta niechętnie korzystają z legowisk, ustawiają się na nich tyłem, często kładą się na korytarzach gnojowych, występują u nich otarcia stawów skokowych, a stado jest narażone na zwiększone brakowanie. Podobał się artykuł? Podziel się!