Dostawcy, którzy wypowiedzieli Mlekpolowi umowy dostaw od nowego roku będą sprzedawali mleko do Piątnicy, Ostrołęki, Giżycka lub Wysokiego Mazowieckiego.

Rolnicy wymawiali umowy dostaw we wrześniu, ze skutkiem na koniec roku. Rolnicy otrzymali pismo ze spółdzielni Mlekpol o obniżeniu ceny mleka. Niższe ceny obowiązują ich od początku miesiąca, mimo, że zarząd zmienił je kilka dni później. Powiadomił rolników o tym fakcie w drugiej połowie października. Potem spółdzielnia wysłała sms-y z informacją, że członkowie spółdzielni mają podwyżkę ceny w skupie o 5 groszy. Ta informacja nie dotyczy tych, którzy złożyli wypowiedzenie dostaw. W sumie straciłem 43 grosze na litrze – mówi rolnik z gminy Boguty Pianki, chcący zachować swoją anonimowość.

Rada Nadzorcza Mlekpolu przyjęła uchwałę o wymagalności udziałów. Potrąca za kupione mleko 4 grosze od każdego kupionego litra mleka od tych, którzy złożyli wypowiedzenia. Tą decyzję Mlekpol argumentuje, że ci rolnicy nie dają rękojmi dostaw mleka. Hodowcy odwołali się od tych decyzji. Uważają, że Mlekpol nie równo traktuje członków spółdzielni, a tego zakazuje jej statut i prawo spółdzielcze.
Dyscyplinowanie podmiotów skupujacych, które robią "kłopoty" producentom nie należy do zadań ARR – informuje Iwona Ciechan, rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego. Dodaje, że relacje pomiędzy podmiotem a rolnikiem stanowią sferę prywatną i fakt zawierania jakichkolwiek porozumień czy umów należy do wyłącznej właściwości tych dwóch stron.

Umowy zawierane przez podmiot skupujący z dostawcą hurtowym na dostawy mleka są porozumieniami ustalającymi ich wzajemne prawa lub obowiązki w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z prawem, rolnik może zmienić podmiot skupujący. Musi to uczynić nie później niż do końca lutego danego roku kwotowego.

źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!