PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wysoka wydajność – celem czy problemem?

Wysoka wydajność – celem czy problemem?

Poziom wydajności stada i stan jego zdrowia w większym stopniu zależy od intelektu hodowcy niż genotypu zwierząt.Nie da się zatrzymać możliwości ludzi do uzyskiwania coraz większych wydajności.Należy zatem poszukiwać sposobów żywienia i doskonalenia systemów chowu po to by uzyskiwać dobre wyniki produkcyjne.
 
Wysoko wydajne krowy mleczne których ciągle w Polsce przybywa i stanowią coraz większy odsetek pogłowia krajowego. Niewątpliwie żywienie tych zwierząt jest wielkim wyzwaniem dla żywieniowców, tak by oprócz wysokiej produkcji mleka charakteryzowały się również wysoką zdrowotnością.

Rzeczywistość jednak jest taka, iż pogłowie krów pod kontrolą użytkowości prowadzoną przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka osiąga wydajności na poziomie 7396 kg mleka za laktację. Co oznacza, że sporo z nich daje mniej niż średnia.

Zupełnie niezrozumiałym jest sytuacja, że w kraju o zróżnicowanych warunkach naturalnych oraz ekonomiczne w sensie wielkości gospodarstw i ich organizacji, a także kwalifikacji ludzi którzy je prowadzą, 95 proc. krów stanowią HF-y – mówi dr hab. Krzysztof Słoniewski z PFHBiPM.

Choroby metaboliczne występują w gospodarstwach, w których krowy mają potencjał, a nie jest on wykorzystany przez brak adekwatnego żywienia tych krów w odniesieniu do ich potencjału.

Są w Polsce gospodarstwa – hodowcy, którzy powinni zajmować się hodowlą krów, innych niż holsztyny. Spotyka się gospodarstwa dojące 6 tys. litrów, mogliby doić 8 tys. litrów mleka, od „simentala”, niż doić 6 tys. od HF-a, i jest on stale chory – dodaje Słoniewski. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • arszczecin 2013-03-15 19:16:32
  zwracam honor :)
  kończąc kubice bo kissmy o simach nie doczyta,
  kibica zdychal w skodzie, ja na łóżku, ostatni mój kac gigant, szfagier parapetowke ze sliwowica zrobił :)
 • ukasz 2013-03-15 18:57:06
  poczytaj w necie małysz z orlenem kubica z lotosem i to jest ten 1% twojej niepewnosci
 • arszczecin 2013-03-15 17:35:31
  ukasz, małysz wszedł na dniach do orlen teamu, wcześniej redbull go głównie sponsorowal, jeszcze sprzed malyszomani, a kubica na 99% nie jest wspierany przez polskie firmy.

  ukasz, no ale to są 2 wybitne przypadki, i powinni być wspierani przez polskie firmy.
 • ukasz 2013-03-15 17:23:56
  orlen albo lotos bo jedni małysza sponsorują drudzy kubice
 • arszczecin 2013-03-15 16:51:05
  ukasz o jakich ty polskich barwach mówisz bo ja nie rozumiem? startować będzie w rajdach w fabrycznym teamie citroena.
  w f1 ścigał się jako polak, przed f1 wystąpił do orlen o wsparcie, takie jakie miał np pietrow od lada, alonso od santander, i ojlen kazał mu spadać. o jakim ty teraz sponsoringu państwowym piszesz nie czaje.
 • ukasz 2013-03-15 16:28:10
  co do kubicy to teraz z podwinietym ogonem wrócił i sciga sie w polskich barwach jak był na topie to polska była bee oni wszyscy wracają jak kariery nie zrobią i wtedy polska cacy i jeszcze takich panstwowe spólki sponsorują
 • arszczecin 2013-03-15 15:31:25
  kissmy, prawie tak. simental charakteryzuje się mniejszym zapotrzebowaniem żywieniowym i warunkami środowiskowymi od hfa. to tak jakbyś do formuły 1 wlal biodiesel, wystawił na wiejskie drogi i kazał się kubicy ścigać. a wystarczy dac kubicy golfa 3 tdi zalanego opałem i ns tych wsiowych drogsch wyciągnie z niego wszystko :)
  w pierwszym zdaniu jest prawie, bo nic nie zwalnia nas z dobrego żywienia zwierząt, a w tym temacie mamy jeszcze dużo do zrobienia
 • kissmy... 2013-03-15 15:14:40
  "Spotyka się gospodarstwa dojące 6 tys. litrów, mogliby doić 8 tys. litrów mleka, od „simentala”, niż doić 6 tys. od HF-a, i jest on stale chory – dodaje Słoniewski." nie bardzo rozumiem to zdanie, rozchodzi się o to, iż inna rasa w tych samych warunkach dałaby lepsze wyniki oraz charakteryzowałaby się lepszą zdrowotnością?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!