W lutym ceny mleka w skupie, oraz pełnotłustego i odtłuszczonego mleka w proszku, zanotowały według GUS spadek na poziomie 1-2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, jednocześnie będąc wyższymi od tych z przed roku o 22-25 proc. Także masło w blokach, oraz masło konfekcjonowane potaniało o 1,5-2 proc., w stosunku do stycznia, będąc wyższymi od cen z lutego 2013r. o 13-15 proc.

Największa holenderska spółdzielnia mleczarska o globalnym zasięgu - FrieslandCampina, informuje na swojej stronie internetowej o planowanej w marcu obniżce gwarantowanej ceny skupu mleka o 0,5 EUR/100 kg (z 43 EUR/100 kg), w stosunku do lutego. Zniżkę można uznać za korektę, przeszacowanych cen referencyjnych oferowanych przez niemieckie mleczarnie, oraz przewidywanymi, minimalnymi spadkami cen w poszczególnych mleczarniach spółki.

Jak podają eksperci, indeks cen produktów mlecznych FAO wzrósł w lutym o 2,98 proc. w stosunku do styczna, osiągając najwyższą wartość w historii notowań organizacji - 275,4 punktu. W omawianym okresie indeks ten był o 31,3 proc. wyższy niż w lutym 2013 r. Pokazuje to, że na rynku globalnym zapotrzebowanie na produkty pochodzenia mlecznego ciągle rośnie, dając nadzieję na stabilizację cen mleka w skupie, także na polskim rynku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!