Bogactwo gospodarstw utrzymujących krowy mleczne to znaczne ilości nawozów naturalnych, a głównie obornika. Większość nowoczesnych obór budowanych jest w systemie bezściółkowym, lecz starsze obiekty wykorzystują różne rozwiązania systemów z wykorzystaniem ściółki.

Duże ilości nawozów naturalnych pozwalają hodowcom krów mlecznych na uzyskanie przyzwoitych plonów by zapewnić bazę paszową na cały nadchodzący rok. Jednak duże ilości obornika zalegające na płytach lub pryzmach na polu stanowią wyzwanie dla maszyn by nawóz ten rozprowadzić na polu. Wiele gospodarstw zmodernizowało park maszynowy i jest w stanie w stosunkowo krótkim czasie wykonać prace związane z nawożeniem obornikiem, a gospodarstwa mniejsze lub większe mogą korzystać z usługi wywożenia obornika – co cieszy się ostatnimi laty coraz większą popularnością.

- Z usługi wywożenia obornika najczęściej korzystają hodowcy mniejsi, którym zależy na czasie, a nie mają do tej pracy odpowiednio dużych i wydajnych maszyn. Również posiadacze większych gospodarstw korzystają z tej usługi, by przyspieszyć pracę i możliwie jak najszybciej ruszyć z zasiewami – tłumaczy właściciel firmy usługowej z Podlasia.

Usługa wywożenia obornika rozrzutnikiem 16 tonowym wraz z załadunkiem ładowarką teleskopową kosztuje 250 zł brutto za godzinę.

Przyspieszenie pracy związanej z rozrzuceniem na polach obornika jest bardzo ważne ze względu na straty azotu. Przesunięcie w czasie i pozostawienie na polu rozrzuconego obornika nie przyoranego może spowodować znaczne straty wartości nawozowej obornika.

Podobał się artykuł? Podziel się!