Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego przyjęła w środę opinię w sprawie zwiększenia kwot mlecznych z dniem 1 kwietnia 2008 r. dla wszystkich państw członkowskich UE-27.

"Niestety moja propozycja podwyższenia kwot o 4 proc. nie uzyskała akceptacji większości deputowanych. Ten większy wzrost mógłby być impulsem, sygnałem dla rolników do tego, aby rozwijać produkcję mleka. Minęły czasy, kiedy Unia miała ogromne zapasy masła czy mleka w proszku. Zamiast nadprodukcji mamy dziś niedobór mleka i wzrost cen spowodowany m. in. wzrostem popytu na produkty mleczarskie na rynkach azjatyckich. Trudno akceptować restrykcyjne limitowanie produkcji w czasie, gdy mamy korzystną koniunkturę na rynku światowym. Pozostawienie kwot na obecnym poziomie uniemożliwiłoby UE wykorzystanie możliwości eksportowych, zdobycie nowych rynków" - powiedział poseł Czesław Siekierski (EPL-ED), członek Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim. 

W związku z tym, że niektóre kraje nie wykorzystują swoich limitów, posłowie proponują system saldowania na poziomie UE. Niewykorzystana kwota byłaby rozdysponowana pomiędzy państwa, które przekroczyły swoje limity.

"Jestem zdania, że wzrost kwot mlecznych w roku kwotowym 2008/2009 nie zagrozi stabilności rynku mleka UE i nie dojdzie do znaczącej obniżki cen mleka. Propozycja dotycząca przyszłości systemu kwotowania zostanie przedstawiona w przygotowywanej aktualnie przez Komisję Europejską propozycji legislacyjnej dotyczącej przeglądu WPR (Health Check). Obecny system kwot mlecznych ma obowiązywać do kwietnia 2015 r." dodał poseł Czesław Siekierski.

Niski poziom kwot mlecznych w UE hamuje rozwój unijnego sektora mleczarskiego, obniżając jego konkurencyjność na rynku światowym. Ponadto spowalnia on modernizację, wykorzystanie potencjału produkcyjnego, w tym zwłaszcza takich krajach, jak Polska.

Ostateczną decyzję o ewentualnym podniesieniu kwot mlecznych w najbliższym sezonie, czyli od 1 kwietnia 2008 r. zostanie prawdopodobnie podjęta na marcowej Radzie Ministrów Rolnictwa 27 państw UE.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!