PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wzrost krajowych cen artykułów mleczarskich

Wzrost krajowych cen artykułów mleczarskich Wzrost cen artykułów mleczarskich daje nadzieję na wzrost cen w skupie. Fot. Fotolia

Autor: Łukasz Chmielewski/ARR

Dodano: 27-10-2015 09:40

Tagi:

Według danych Agencji Rynku Rolnego w drugiej dekadzie października 2015 r. wzrosły ceny produktów mleczarskich w Polsce.Wzrost stawek odnotowano w przypadku masła i mleka w proszku. W drugiej dekadzie października za masło w blokach płacono średnio 12,75 zł/kg, czyli o 1 proc. więcej niż tydzień wcześniej i aż o 7 proc. więcej w porównaniu do ubiegłego miesiąca.

W przeliczeniu na euro, cena masła w blokach w Polsce była wyższa od ceny interwencyjnej o 35,8 proc.

Cena odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) wynosiła we wspomnianym okresie 7,38 zł/kg, co stanowiło stawkę o 1 proc. wyższą w zestawieniu z poprzednim notowaniem i o 3 proc. wyższą niż w połowie września br. Jednak cena ta jest aż o 12 proc. niższa niż przed rokiem.

Krajowa cena OMP w drugiej dekadzie października była o 2,7 proc. wyższa w porównaniu z ceną interwencyjną.

Stawki za pełne mleko w proszku (PMP) w porównywanym okresie wynosiły 9,70 zł/kg, co stanowiło cenę o 4 proc. wyższą niż tydzień wcześniej i o 6 proc. wyższą niż przed miesiącem, ale aż o 15 proc. niższa niż przed rokiem.

Inna tendencja pojawiła się na platformie handlowej Global Dairy Trade (GDT). Po utrzymującym się od połowy sierpnia wzroście, odnotowano tu spadki wszystkich produktów mleczarskich. Stawki za masło, OMP i PMP były niższe odpowiednio o 6 proc., 4 proc. i 5 proc. w porównaniu z poprzednią sesją.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.158.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!