PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wzrosty i spadki w produkcji wołowiny w UE

Autor: farmer.pl/CBR

Dodano: 29-05-2013 10:29

Tagi:

Według prognoz ekspertów produkcja wołowiny w najbliższych dwóch latach utrzyma się na poziomie ubiegłorocznym, ceny wołowiny jednak będą wyższe – informuje CBR.Najwięksi producenci mięsa wołowego – Francuzi już w 2012 roku odnotowali 5-cio procentowy spadek produkcji czerwonego mięsa, tendencja ta utrzyma się w bieżącym roku z prognozowanym 2 proc. spadkiem.

Prognozuje się również spadki produkcji wołowiny we Włoszech, Hiszpanii i Polsce. W 2012 roku spadek produkcji w Polsce kształtował się na poziomie 2,5 proc., w 2013 roku ma on wynieść aż 8 proc.

Spadek produkcji w krajach będących głównymi graczami rynku wołowiny ma być częściowo równoważony wzrostem produkcji w takich krajach jak: Irlandia (9 proc.), Holandia (7 proc.). Podobne do Hiszpanii wzrosty sięgające 7 proc. prognozowane są dla Belgii, która już w 2012 roku odnotowała 4-ro proc. zwyżkę produkcji.

Sytuacja ekonomiczna Europy sprawia, że spożycie wołowiny w krajach „starej 15” UE zmniejszy się w 2013 r. o 1 proc. i wyniesie 7,14 mln ton, Podobnie wyglądać to będzie w 2014 roku. Największe spadki spożycia czerwonego mięsa wystąpią w Hiszpanii oraz Portugalii.

Pomimo niskiego popytu na wołowinę, niska jej podaż na rynku spowoduje że jej ceny powinny wzrosnąć, choć nie będą to gwałtowne zmiany (jak w przypadku ubiegłych lat). Ceny tusz buhajów w 2013 r. wzrosną o nieco ponad 2 proc., w przypadku tusz krów wzrosty mogą nieznacznie przekraczać poziom 3 proc. Tendencje te powinny utrzymać się w 2014 r.
Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.197.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!