Taką okazję mieli ostatnio hodowcy Spółdzielczej Mleczarni Spomlek. Zorganizowała ona wyjazd szkoleniowy do Niemiec dla uczestników programu "Zdrowa krowa", którego partnerami są m.in. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Państwowy Instytut Weterynaryjny Instytut Badawczy w Puławach, a także Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Program ten skupia uwagę na poprawie zdrowotności krów, ekonomice produkcji, jak również na nowoczesnym żywieniu, które przekłada się na efektywną produkcję mleka wysokiej jakości.

Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość obejrzenia kilku niemieckich ferm bydła mlecznego. Była to również sposobność do porównania warunków gospodarowania w innych realiach, a także możliwość przeniesienia pewnych technologii na swoje podwórko.

- Wyjazd do Niemiec był dla mnie okazją do zaobserwowania innowacyjnych rozwiązań, które chciałbym zastosować w rozwoju swojego gospodarstwa - komentuje Ireneusz Jasiński z województwa lubelskiego, jeden z uczestników wyprawy do zachodnich sąsiadów.

RMV WITA

Polską delegację przywitał w miejscowości Woldegk RMV (Rinderzuchtverband Mecklenburg-Vorpommern), czyli Związek Hodowców Bydła z Meklemburgii Pomorza Przedniego. Mieści się tu stacja hodowli buhajów. W obiekcie utrzymywanych jest ok. 200 buhajów. Całkowity koszt utrzymania jednego buhaja w ośrodku został oszacowany na 20-35 tys. euro. Nie jest to jednak zaskakująca wiadomość, biorąc pod uwagę fakt, że kładzie się tu ogromny nacisk na ciągłe doskonalenie genów. Buhaje, które tu przebywają, są otoczone szczególną opieką.

Przykładem takiej dbałości o szczegół może być fakt poddawania zwierząt kąpielom promieniowania UV w okresie zimowym, co ma pozytywny wpływ na produkcję witaminy D. Buhaje są poddawane takim zabiegom solarnym 2 razy w tygodniu po ok. 15 min. Rolnikom zostały zaprezentowane na wybiegu trzy z nich: Taurus (HF odmiana czerwono-biała), Dastin (HF odmiana czarno-biała) oraz Ernie (Angus czerwony). Związek zrzesza obecnie 459 członków, którzy łącznie utrzymują 127 405 krów, z czego 127 039 stanowią niemieckie HF.

Jeśli chodzi o bydło mięsne, to do związku należy 281 członków z łączną liczbą zwierząt 6 843 szt. Przedstawiciele RMV zaprezentowali hodowcom swój program hodowlany. Podczas selekcji szczególny nacisk kładzie się tu również na wyrównanie zawartości białka w mleku. Ciekawostkę stanowi fakt, że opierają się oni już w 60 proc. na selekcji genomowej, czego póki co możemy jedynie pozazdrościć.