Hodowla bydła mięsnego w Polsce nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Na chwilę obecną w naszym kraju znajduje się ok. 25 tys. zwierząt (krów) pod oceną użytkowości Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, a hodowlą tych zwierząt zajmuje się ponad 1000 hodowców.

- Krajowa Wystawa Bydła Mięsnego jest okazją do spotkania się hodowców i zapoznania się z tym jak wyglądają stawki zwierząt, które w Polsce hodujemy, a jest to 14 ras. Wystawa ta jest połączona z jubileuszem 20 – leciem funkcjonowania PZHiPBM. Przez organizację tego święta chcieliśmy również podziękować założycielom Związku, nie sposób w tym miejscu nie wymienić prof. Jasiorowskiego, założyciela Związku, który wraz ze swoimi kolegami hodowcami przed laty zakładali Związek – tłumaczy dr Paweł Dakowski Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

- Chcielibyśmy zachęcić polskich rolników do hodowli bydła mięsnego. Dzięki wystawie prezentujemy obecnych już hodowców i efekty ich wieloletnich starań. W rzeczywistości nie jest to mała grupa, gdyż łącznie jest już ponad 1000 hodowców zrzeszonych w Związku. Są to prawdziwi pasjonaci, którzy poświęcają bardzo dużo czasu na to żeby zdobywać wiedzę na temat hodowli, żeby oglądać te zwierzęta i żeby je hodować, a także by wymieniać swoje opinie i poglądy z innymi. Mamy potężny potencjał jako kraj, aby produkować znacznie więcej, bardzo dobrej jakości wołowiny, która jest uzyskiwana z takich właśnie zwierząt – dodaje Prezes Dakowski.

Łącznie podczas I Krajowej Wystawy Bydła Mięsnego zaprezentowanych zostało 112 zwierząt w kategoriach wiekowych i rasowych. Zwierzęta te pochodziły z 28 stad z całego kraju. Na ring zostało wyprowadzonych 54 zwierzęta – pozostała część była prezentowana i oceniana w boksach. Drugiego dnia wystawy (niedziela) odbyła się aukcja zwierząt do której przygotowanych było 6 zwierząt.

Podobał się artykuł? Podziel się!