Stopniowe zwiększanie kwot mlecznych dla każdego kraju aż do całkowitego ich zniesienia. To na razie jedna z propozycji.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: ja zachęcam, żeby Komisja Europejska podnosiła te kwoty stopniowo żeby rynek producentów i konsumentów także przetwórcy mógł się do tego dostosować.

Propozycja zwiększanie kwot nie budzi sprzeciwu producentów. Ale całkowite ich uwolnienie może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Leszek Hądzlik, Polska Federacja Producentów Mleka: podjęliśmy jako zarząd Polskiej Federacji uchwałę aby po roku 2014 utrzymać system kwotowania mleka. Jest według nas to gwarancja produkcji i opłacalności.

Zdaniem resortu rolnictwa do tego czasu problem rozwiąże się sam.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: jestem przekonany, że gdyby U E zdecydowała się na propozycje podnoszenia tych kwot o 2% do roku 2013 mimo, że ta kwota będzie to ta kwota będzie wyższa niż możliwości produkcyjne Europy a więc ta kwota sama się zniesie.

Tym bardziej że już teraz mamy problem z wykorzystaniem krajowej kwoty mlecznej. Producenci obawiają się jednak że po zniesieniu kwot nie wytrzymają konkurencji na wspólnotowym rynku.

Leszek Hądzlik, Polska Federacja Producentów Mleka: otwarcie systemu kwotowania czy zniesienie go wręcz spowoduje jeszcze większą nadprodukcję czyli jeszcze niższą cenę.

Po zniesieniu ograniczeń w produkcji szansę przetrwania mieliby tylko najwięksi.

Źródło: Agrobiznes/ Dorota Florczyk

Podobał się artykuł? Podziel się!