PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zakiszać czy suszyć na siano?

Z takim pytaniem boryka się wielu hodowców i producentów bydła w Polsce, jednak coraz częściej jest wybierany pierwszy wariant.Produkcja kiszonek czy sianokiszonek jest jedynie pozornie droższa od produkcji siana. Z jednej strony zwolennicy siana mówią o drogiej usłudze lub maszynach oraz folii do owijania bel wykorzystywanych w produkcji sianokiszonki. Druga strona odpowiada wyższymi kosztami pracy (więcej przejazdów przy dosuszaniu materiału na polu) przy zbieraniu na siano.

Do tego dochodzą aspekty, na które człowiek nie ma żadnego wpływu, a mianowicie warunki atmosferyczne. Wysuszenie zielonki do zbioru na siano wymaga czasu i w miarę suchego podłoża co w ostatnich latach w wielu rejonach naszego kraju pozostaje jedynie marzeniem.

Wiele doświadczeń polowych potwierdza tezy mówiące o korzystniejszym ekonomicznie wykorzystaniu zielonki z pierwszego pokosu do zakiszania, sugerując jednocześnie zwolennikom suchego materiału, że produkcja siana może być uzasadniona, ale w kolejnych pokosach, które zbierane są w miesiącach letnich przy zdecydowanie mniej kapryśnej pogodzie.

Zawsze można rozpatrzeć możliwość zakupu siana, co w przypadku owiniętych balotów sianokiszonki może być ryzykowne, ze względu na nieuczciwość sprzedającego i tzw. kupno kota w worku – mówi hodowca z Mazowsza. Dokładnie licząc każdy grosz w gospodarstwie można wyliczyć, że jeśli jestem w stanie kupić siano do 50 zł za balot, to nie opłaca mi się go produkować we własnym gospodarstwie – dodaje. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • zootechnik 2013-07-10 15:16:41
  czyli w czym tych składników jest więcej? Bo zdaniem specjalistów od żywienia zwierząt - a znam kilku takich - siano jest minimalnie lepszą paszą od kiszonki.
  Opłaca się robić to, co taniej wyjdzie, taka prawda - i siano i kiszonka jeśli są dobrej jakości to są wartościowymi paszami
 • o ja pier... 2013-06-29 00:57:22
  lekko idiotyczny tekst...
  jeśli uwzględnić zawartość składników odżywczych w 1 i 2 paszy. to jak porównywać np. opla astrę i BMW serii 5. to i to z niemiec, tak jak to i to pasza.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!