Jak podaje literatura, optymalna wilgotność względna dla wszystkich grup bydła to 60-80 proc, natomiast wartość maksymalna wynosi 85 proc. Należy jednak pamiętać, że ilość pary wodnej jaka może być rozproszona w powietrzu, maleje wraz ze spadkiem temperatury. Dlatego jeśli temperatura w oborze znacznie przewyższa tą na zewnątrz, wystarczy otwarcie drzwi na krótka chwilę i następuje skraplanie się wody na ścianach, stropie, wyposażeniu obory oraz sierści bydła. Woda może pojawiać się na ścianach i suficie również jeśli ich ciepłochronność jest niska, dlatego warto zainwestować w docieplenie tych części budynku.  

Zbyt wysoka wilgotność w połączeniu z niską temperaturą powoduje, że zwierzęta mogą mieć trudność z utrzymaniem stałej temperatury ciała. Dotyczy to przede wszystkim zwierząt młodych, których metabolizm nie działa tak szybko jak u wysokoprodukcyjnych krów, których to żwacze wydzielają duże ilości ciepła. Dlatego w pomieszczeniach dla młodzieży należy zadbać o odpowiednią wentylację, usuwającą wilgotne powietrze. 

Dodatkowym czynnikiem obniżającym wilgotność jest ściółka. Duża ilość suchej słomy absorbuje  z powietrza nadmiar wilgoci, dlatego ważne jest częste dościelanie w czasie spadków temperatur. 

Podobał się artykuł? Podziel się!