Podczas konferencji Agro Days - Dni Hodowcy mieliśmy okazję wysłuchać wykładu wygłoszonego przez Dobrawę Surmę-Krywult, konsultantkę ds. higieny ferm mlecznych z firmy Cid Lines. Tym co zaciekawiło nas jak i wielu rolników przysłuchujących się prelekcji, było zagadnienie zasuszania krów bez antybiotyków osłonowych. 

Zasuszanie pod osłoną antybiotyków stało się w naszym kraju już normą. Jednak w wielu wypadkach ta metoda profilaktyki jest "nad wyrost". W świetle poszerzania wiedzy nt. stosowania środków leczniczych oraz dążenia do ograniczania w sięganiu po antybiotyki, celowe zadaje się zrewidowanie tej sytuacji. 

Jak mówi ekspertka, w stadach z wysokim poziomem zdrowotności wymienia, sprawdza się metoda zasuszania mlecznic z użyciem czopów. Metoda ta, oprócz wykluczenia stosowania antybiotyku, posiada również inne zalety. Jedną z nich jest lepsza ochrona wymienia przed patogenami, podczas końcowej fazy zasuszenia.

Podczas prelekcji Dobrawa Surma-Krywult podkreślał, że wybór antybiotyku osłonowego powinien być poprzedzony badaniem mleka w kierunku patogenów. Dzięki temu, możemy dobrać antybiotyk dostosowany do potrzeb, a nie kupować środek "w ciemno". 

Podobał się artykuł? Podziel się!