PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zasuszanie bez osłony antybiotykowej

Zasuszanie bez osłony antybiotykowej Dobrawa Surma-Krywult, konsultant ds. higieny ferm mlecznych z firmy Cid Lines fot. Ł. Głuchowski

Jak mówi Dobrawa Surma-Krywult, konsultant ds. higieny ferm mlecznych z firmy Cid Lines, zasuszanie krów bez antybiotyków osłonowych jest w wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem.Podczas konferencji Agro Days - Dni Hodowcy mieliśmy okazję wysłuchać wykładu wygłoszonego przez Dobrawę Surmę-Krywult, konsultantkę ds. higieny ferm mlecznych z firmy Cid Lines. Tym co zaciekawiło nas jak i wielu rolników przysłuchujących się prelekcji, było zagadnienie zasuszania krów bez antybiotyków osłonowych. 

Zasuszanie pod osłoną antybiotyków stało się w naszym kraju już normą. Jednak w wielu wypadkach ta metoda profilaktyki jest "nad wyrost". W świetle poszerzania wiedzy nt. stosowania środków leczniczych oraz dążenia do ograniczania w sięganiu po antybiotyki, celowe zadaje się zrewidowanie tej sytuacji. 

Jak mówi ekspertka, w stadach z wysokim poziomem zdrowotności wymienia, sprawdza się metoda zasuszania mlecznic z użyciem czopów. Metoda ta, oprócz wykluczenia stosowania antybiotyku, posiada również inne zalety. Jedną z nich jest lepsza ochrona wymienia przed patogenami, podczas końcowej fazy zasuszenia.

Podczas prelekcji Dobrawa Surma-Krywult podkreślał, że wybór antybiotyku osłonowego powinien być poprzedzony badaniem mleka w kierunku patogenów. Dzięki temu, możemy dobrać antybiotyk dostosowany do potrzeb, a nie kupować środek "w ciemno". 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • rolniczka 2017-11-03 17:48:39
  śmiało można zasuszać bez antybiotyku (jedynie woskowy czop), jesli krowa w ostatnich 3 udojach miała poniżej 200 tys. LKS i jeśli warunki środowiskowe, w których przebywają krowy zasuszone, są optymalne (przede wszystkim sucho) :)
 • rogal 2017-11-03 15:00:36
  Przede wszystkim pasza!!! Kiszonki nie mogą się grzać a tym bardziej gnić czy też powstawać pleść!!! Moje wszystkie 38sztuk krów są zasuszane przy pomocy antybiotyku. w ostatnim roku tylko 3 na 38szt miało mastitis z czego 2 pod koniec laktacji Od 3 lat stasuję tą ochronę wymienia i po pierwsze to się sprawdza, a po drugie się opłaca. Średni LKS ze stada to 110tyś.
 • parody 2017-11-03 11:38:33
  A ile ta Pani w zyciu krów zauszyła?
 • ekojajo 2017-11-03 09:34:16
  Kanclerska głowa,mocno merytoryczna.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.82.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!