Precyzyjne żywienie krów mlecznych jest najważniejszym czynnikiem warunkującym optymalną produkcję mleka dostosowaną do potencjału genetycznego zachowując przy tym wysoką zdrowotność stada – mówi dr Renata Włodarczyk z DeLaval.

System Optimat proponowany przez firmę DeLaval składa się z czterech najważniejszych elementów. Są to stoły buforowe, na które rolnik musi dostarczyć paszę – jest to jedyna czynność, która musi zostać wykonana przez człowieka, silosy na paszę treściwą, stacjonarny mieszalnik pasz, wózek paszowy.

Ze stołów buforowych i silosów odpowiednia ilość paszy trafia do stacjonarnego wozu paszowego przy pomocy przenośników taśmowych. W mieszalniku wszystkie komponenty dawki są miksowane po czym również przy pomocy przenośników taśmowych pasza trafia do wózka paszowego, który dostarcza TMR bezpośrednio na stół paszowy.

Każdy z wymienionych elementów systemu Optimat jest dopasowany do potrzeb gospodarstwa. W zależności od wielkości stada stoły buforowe mogą być wysokie lub niskie, stacjonarny wóz paszowy i wózek mogą mieć różne pojemności.

Mieszalniki stacjonarne różnią się pojemnością od 8 do 22 m. sześć., a także systemem mieszania (pionowy lub poziomy). Wózki paszowe natomiast można dowolnie konfigurować, a ich pojemność wynosi od nieco ponad 1 do 4 metrów sześciennych. Dodatkowo wózek paszowy może być wyposażony w podgarniacz paszy.

W zapewnieniach producenta stacjonarny wóz paszowy nie musi być jednak tak dużych rozmiarów w porównaniu do wozów mobilnych – ze względu na brak konieczności rozwiezienia paszy na stole paszowym. Najmniejszy mieszalnik jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 30 kW.

Stacjonarny wóz paszowy o pojemności 8 m. sześć. jest w stanie obsłużyć stado ok. 900 mlecznic. Wszystko bowiem zależy od tempa dowiezienia TMR-u na stół paszowy przy pomocy wózka.

Cały zestaw miesza paszę przez praktycznie całą dobę. Cała idea owego systemu opiera się właśnie o dostarczenie mniejszych ilości paszy jednorazowo, a w zdecydowanie większej częstotliwości.

Zarówno zapewnienia producenta jak i niezależne badania naukowe potwierdzają fakt, że dzięki zwiększeniu częstotliwości zadawania paszy zwiększa się jej pobranie, a także ma to pozytywny wpływ na zdrowotność krów – mniejsze wahania pH żwacza.

Z obserwacji użytkowników systemu zmniejszeniu uległa ilość niedojadów pozostawionych przez krowy na stole paszowym – średnio o ok. 8 proc. – tłumaczy dr Włodarczyk.

Wszystkie elementy robocze systemu Optimat produkowane są w Polsce w fabryce w Dobrym Mieście. Już kilkadziesiąt takich zestawów pracuje na całym świecie, a podobna ilość jest zamówiona lub w trakcie montażu. Jak dotąd z Optimatu nie korzysta żadne polskie stado krów mlecznych. Podobał się artykuł? Podziel się!