PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zbyt szybka eksploatacja krów pierwiastek

Zbyt szybka eksploatacja krów pierwiastek

Powodem zjawiska w którym najwyższą wydajnością mleczną charakteryzują się krowy pierwiastki jest nieadekwatne żywienie tej grupy zwierząt i ich nadmierna eksploatacja już po pierwszej laktacji.Lansowanie wysokiej wydajności mlecznej, przez niemal wszystkie jednostki zajmujące się hodowlą bydła w Polsce, jako jedynego kierunku pozyskiwania dochodu w gospodarstwach mlecznych często nie pokrywa się z rzeczywistymi możliwościami, uwarunkowanymi nie koniecznie winą hodowcy.

Brak zaplecza paszowego, a także niekorzystne warunki glebowo klimatyczne uniemożliwiają wyprodukowanie paszy najwyższej jakości, jaką powinny otrzymywać wysoko wydajne zwierzęta.

W Polsce jest wiele stad w którym krowy pierwiastki charakteryzują się wydajnością powyżej 8 tys. kilogramów mleka, a krowy wieloródki już poniżej 8000. Wydajność mleczna spada wraz z kolejną laktacją, a powinna być wyższa o ok. 20 – 30%.

Po doliczeniu tej wartości do wydajności krów pierwiastek otrzymujemy rzeczywisty potencjał produkcyjny zwierząt, który pozostaje niewykorzystany, a przychód ze sprzedaży mleka niestety utracony – tłumaczy dr Marcin Gołębiewski z SGGW. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!