Odzyskanie rynków utraconych przez zakaz uboju rytualnego, nie będzie łatwe - Jak mówi w rozmowie z farmer.pl, Małgorzata Podniesińska, Prokurent  ZM Mokobody.

- Będzie to wymagało czasu, pieniędzy i działań ze strony naszych marketingowców. Mam nadzieję, że nastąpią również działania ze strony rządowej, która poinformuje wszystkich zainteresowanych zakupem mięsa halal, że takie mięso w Polsce znów mamy.

Jak mówi Małgorzata Podniesińska, jeśli nastąpi pełne przywrócenie uboju halal, to polscy przetwórcy odzyskają dogodną pozycję w szukaniu parterów handlowych. Jednak przekonanie naszych partnerów, że w Polsce znowu prawo będzie normalne i nikt z urzędników nie wpadnie na pomysł wprowadzenia kolejnej procedury, nie będzie łatwe.

Na pytanie o to kiedy w zakładzie Mokobody, rozpocznie się ubój bez ogłuszania, Prokurent odpowiada:

- Mamy nadzieję że jak najszybciej, bo byliśmy bardzo zaangażowani w produkcję mięsa halal. Zakaz prowadzenia tego rodzaju uboju, bardzo nas dotknął jako przedsiębiorstwo. Od poniedziałku lub wtorku, będzie można wznowić ubój według zasad halal. Chcemy więc w przyszłym tygodniu, przynajmniej w jakimś zakresie rozpocząć ubój bez ogłuszania. Nie będzie to od razu, taki rozmiar produkcji jak wcześniej.

Problemem jest utrata wcześniejszych kontrahentów, którzy w nasze miejsce pozawierali nowe kontrakty. Myślę że w dłuższym okresie czasu, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, będzie miało pozytywny wpływ na cenę żywca w skupach. Nie będzie to widoczne od razu, ale jest to kwestia kilku miesięcy – dodaje Prokurent ZM Mokobody.

Podobał się artykuł? Podziel się!